116 чакат за настаняване в общински жилища в Монтана
22 семейства живеят в общински социални жилища в Монтана от средата на миналата година. Те не плащат наем и са настанени в напълно ремонтирани и новообзаведени домове. Апартаментите са в комплексите „Младост 1“ и „Младост 2“, съобщиха от дирекция общинска собственост в община Монтана. Обновени са 11 гарсониери, 10 двустайни и един тристаен апартамент. Реконструкцията им започна през2021 година с 1 029 000 лева по програма "Региони в растеж". Община Монтана участва с близо 115 000 лева. Хората в тези жилища са настанени по специална наредба. Това са бедни хора, от уязвими групи, които не са успявали да си плащат дори елементарните сметки. В момента семействата са отговорни за редовното плащане на тока и водата и това се следи от общинската власт.
47 са жилищата за настаняване по общата наредба. В момента някои от тях не са годни за обитаване и там няма да се настаняват хора докато община Монтана не ги ремонтира и потегне. В лошо състояние са и апартаменти, и отчуждени къщи. Те се водят в регистрите, но са опасни за живеене, казват от управата.
116 са чакащите да бъдат настанени в общински жилища. Един от тях е картотекиран във втора група, което означава, че живее в нежилищни и опасни условия. На този човек в момента се уреждат документите за бързо настаняване. Трима са в трета група. Те живеят в жилищни сгради, които не отговарят на нормалните условия. 55 семейства, които са на свободен наем, също кандидатстват за апартаменти от общината, 57 пък са се подслонили при близки и роднини и са подали документи за общински жилища.
Община Монтана има 22 апартамента, 17 отчуждени къщи, в които се настаняват нуждаещи се хора, шест апартамента местната власт е преотстъпила на различни бюджетни ведомства за настаняване на техни служители. Такива апартаменти имат прокуратурата, жандармерията, полицията, езиковата гимназия. Две са жилищата във фонд „Резервен“. Част от общинските жилища са извън града. Има апартаменти в Габровница и къщи в Белотинци и Смоляновци. Те в момента са без наематели.
Наемите се определят в зависимост от квадратурата по специална формула. За общинските жилища се плаща лев на квадратен метър, а за ведомствените цената е 1,50 на квадрат. Най-нисък е наемът на гарсониерите – около 40 лева месечно, а най-скъпо е да живееш в студио. Студио е преотстъпено на прокуратурата и в момента живеещият там магистрат плаща месечен наем от 250 лева. В общинско жилище беше настанено и украинско семейство, избягало от войната. Те обаче вече са се прибрали в родината си и апартаментът е отдаден на друго семейство.
„В жилищата периодично се извършват проверки, за да се види как семействата поддържат собствеността. При установяване на нередовно плащане на наем, ток и вода, хората се уведомяват и им се дават срокове, в които да погасят задълженията си. Ако това не стане дължимото се събира по съдебен ред“, казаха от управата в Монтана.
Общата сума на несъбрани наеми за миналата година е 5 227 лева, като за 3 894 лв. са заведени съдебни искове. 29 571 лв. са влезли за година в общинския бюджет от наеми на жилища.
Съгласно разпоредбите наематели, живели минимум 2 години в общински апартамент и плащали редовно наеми и сметки, имат право да кандидатстват за закупуване на имота. Той им се продава по пазарни цени, след извършване на оценка от независим оценител.