Кои са най-честите цели, които си поставяме за Нова година
Човечеството се готви да каже сбогом на 2023 г., която беше най-топлата година, откакто се водят подобни статистики, в която изкуственият интелект беляза подем, в която войната в Украйна, доближаваща се до втората си година, се допълни с тази между Израел и "Хамас" в ивицата Газа
Светът посреща Новата година с население над 8 милиарда души и с надеждата, че ще сложи край на конфликтите по света и ще намали високата цена на живота. А с наближването на последните часове на отминаващата година е време из за поставяне на нови цели за следващата.
Проучване на „Форбс“ сред 1000 американци, което е проведено в края на 2023 г. показва точно колко от целите си постигаме през новата година и как ги приоритизираме. И има промяна – за 2024 г. повече хора обещават, че ще тренират по-често. За сравнение – на прага на 2023 г. повечето участници са посочили, че ще обърнат внимание на менталното си здраве.
Ето какво сочи статистиката:
-62% от хората се чувстват задължени да си поставят новогодишна цел. При жените този процент е малко по-висок.
-48% от участниците посочват, че подобряването на фитнес навиците е на върха на списъка им, докато 36% избират менталното здраве.
-55% пък са категорични, че физическото и менталното здраве са еднакво важни.
-20% от хората казват, че ще си търсят отговорност за преследване на целите. Това е значително по-малко от предишното проучване, където този процент е 77%.
-Цели 80% от участниците се чувстват уверени в това, че ще постигнат целите си.
-49% от хората ще използват приложения, за да си помогнат за постигането на целите.
-86% пък са сигурни, че новогодишните промени ще бъдат позитивни в дългосрочен аспект.
Какви са най-честите цели, които си поставяме?
За 2024 г. целите звучат до болка познати. На първо място е подобряване на навиците за спортуване – цели 48% от нас си поставят тази цел. На второ място е подобряване на финансовото състояние – 38% избират тази цел.
Третото място е за подобряване на психичното здраве – 36% си обещават да го направят през 2024 г. 34% се заричат да отслабнат, а 32% - че ще подобрят диетата си.
В статистиката има и други цели, като да науча ново умение, да имам повече време за хобитата си, да пътувам повече, да пия по-малко и да медитирам по-често.
Статистиките показват, че повече от нас си поставят най-малко три новогодишни цели, като това най-често се случва сред младите възрастни и младите родители.
Колко време издържаме с новогодишната си цел?
Обикновено отслабваме от понеделник, променяме живота си от 1 януари и от сорта. Проучването на „Форбс“ е установило, че повечето хора успяват да спазят новогодишните си цели 2-3 месеца (22% от участниците)
Едва 1% от хората успяват да спазват целите си до края на календарната година, пише bTV
Ако искате да спазите новогодишното си обещание, статистиката показва, че това е по-вероятно ако целта е ориентирана към действие, а не към лишения.