Промени в Националното външно оценяване и нови образователни инициативи през 2024/2025 учебната година
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обяви възможността за замяна на диктовката в изпита от Националното външно оценяване (НВО) в края на 4. клас със задача за редактиране на текст.
Това предложение е част от усилията на Министерството на образованието (МОН) за обновяване на типовете задачи и по-ефективно проверяване на правописните умения на учениците.
По този начин се цели да се разнообразят начините за оценяване, като същевременно се запазят целите за проверка на базовата грамотност без нужда от специално техническо осигуряване.
Промените ще бъдат въведени през предстоящата учебна година след експертни обсъждания. В зависимост от резултатите, ще се прецени дали тази промяна да бъде трайно включена в НВО.
Също така, се анализира необходимостта от преразпределение на броя на задачите със затворен, кратък отворен и разширен отговор в изпита по математика.
"Нашата цел е да поставим по-голям акцент върху измерването на придобити компетентности, а не просто възпроизвеждане на знания," каза проф. Цоков. Според него, разнообразяването на задачите ще помогне за по-ефективното прилагане на умения в нови и непознати ситуации.
Проф. Цоков добави, че се работи по създаването на нови модели за национално външно оценяване и очаква, че те ще бъдат готови скоро за учители, родители и деца.
Той също така анонсира предстоящото международно изследване PISA 2025, което ще се фокусира върху природните науки. Ще бъде създаден единен инструмент за измерване на основните умения в тази област за учениците от 9. клас, като целта е те да се запознаят с вида на задачите от изследването.
Обмисля се и провеждането на теста в електронна среда с цел апробиране на различни платформи и събиране на обратна връзка от ученици и учители. Резултатите от тестовете ще могат да се използват вместо входните равнища по определени предмети, по преценка на учителя и по желание на ученика.
През текущата учебна година ще се работи и по нова система за финансиране на училища и детски градини, която ще бъде обвързана с качеството на обучението и добавената стойност. „Тази промяна е ключова за повишаване на качеството на образованието,“ подчерта министър Цоков.
В допълнение, ще бъде стартиран проект за разработване на нов модел учебни програми в училищното образование на стойност 800 000 евро, с цел осигуряване на по-голяма рамковост и интердисциплинарност на учебния процес.