За да разберат учениците Далчев, то учителят трябва да го представи правилно, каза Елка Бабачева от Монтана
Елка Бабачева, учител по български език и литература в Гимназията за преподаване на чужди езици Петър Богдан“ в Монтана и нейният доскорошен ученик, а вече студент Илиян Илиев, участваха в представянето на списание ЛИК, посветено на 120-годишина от рождението на Атанас Далчев, в новооткрития Национален пресклуб на БТА в града.
Елка Бабачева, която на 24 май получи наградата на Регионалния инспекторат по образование „Учител на годината в област Монтана“, е на мнение, че за да разберат учениците Атанас Далчев, то трябва преподавателят да го представи правилно. Тя посочи, че Далчев е включен в учебниците в горните класове едва през 2000 година и то само със стихосбирката „Прозорец“.
Това според нея са произведения с еднакво послание – тъжни и песимистични прозрения от ранния му период – 20-те и 30-те години на миналия век. В този сборник са меланхоличните стихотворения „Болница“, „Камък“, „Къщата“, „Стълби“, „Вратите“. Тези творби не допадат на младите и жизнерадостни ученици.
Заради това Бабачева е започнала да им чете произведения от по-късния период на Далчев, където той не е толкова песимистично настроен и така е запалила в тях интереса към творчеството му. Заради това Бабачева смята, че ролята на учителя при представянето на Далчев е ключова, за да могат учениците да го разберат.
Зрелостникът Илиян Илиев, който през тази година единствен в област Монтана има пълни шестици на двете задължителни матури – по български език и литература и по биология и на две допълнителни матури, каза в пресклуба на БТА, че Атанас Далчев може да бъде много полезен на младите хора на неговата възраст с това, че задава екзистенциални въпроси по лесен начин – чрез познатото, ежедневното, битовото и провокира младите да си задават още въпроси.