Министерството на икономиката и Министерството на земеделието са набелязали спешни мерки за ремонт на язовир “Огоста” в Монтана, който беше идентифициран като един от 416-те опасни язовира, нуждаещи се от спешен ремонт още през 2018 г. На среща в икономическото министерство експертите се съгласиха, че е необходим ремонт на язовира, за да се сведе до минимум рискът за населението от евентуално преливане. План за действие между съответните държавни институции е изготвен и до месец трябва да бъде обявена обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител. Има изготвен проект и разрешение за строеж.
Въпреки това Петър Пенчев, член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово “Анна Политковская” и заместник-председател на Национално движение “Екогласност”, твърди, че основните проблеми на язовира не са адресирани. Той посочва, че най-голямата опасност идва от карстовите образувания под язовирната стена. Според Пенчев проблемът е известен от 1994 г., но досега не е решен. Той цитира бившия директор на “Напоителни системи” – Враца Гриша Босашки, който разкри наличието на избиваща вода под стената от тези пещери и нарастващото налягане от тях.
Инж. Марин Маринов, технически ръководител на язовир “Огоста” по време на строителството му, също изрази загриженост относно текущото състояние на язовира. Той твърди, че язовирът се експлоатира по неправилен начин през последните 10 години, което е довело до лошото му техническо състояние. Според Пенчев предстоящите ремонти са само козметични и не разглеждат основния проблем с водата под стената и свързаните с нея карстови образувания.
Министерството на земеделието и храните е започнало процедура за анализ и оценка на язовирната стена на “Огоста”, която се нуждае от ремонт. Обсъждат се и възможностите за осигуряване на частичен финансов ресурс за ремонта, като предварителните оценки показват, че ще са необходими около 10 милиона лева.
Язовир “Огоста” е един от най-големите хидрогиганти на Балканския полуостров, с максимален обем от 506 милиона кубически метра вода. Той е в експлоатация от 36 години.