За първи път, Националната програма “Иновации в действие” предвижда подкрепа за иновативни училища, които въвеждат нови учебни предмети и интердисциплинарни модули, в които се прилага интердисциплинарно учене. Допълнителни 1 800 000 лв. са осигурени за повишаване на мотивацията за учене на учениците и подобряване на техните резултати.
Това беше обявено от заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова по време на откриването на регионалния форум за иновации във Видин. Форумът, на тема “Трансформиране на творческите идеи в практически проекти”, привлече над 70 участници от 30 училища от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен.
Заместник-министър Лазарова подчерта, че регионалните иновативни форуми, които се провеждат за четвърта поредна година по Националната програма “Иновации в действие”, са продължение на политиката на Министерството на образованието и науката за създаване на условия и подкрепа за развиване на иновативна култура и прилагане на иновации във всички сфери на училищния живот.
“Надграждането на програмата и увеличаване на бюджета й са резултат от добрите резултати, постигнати през последните години”, каза Емилия Лазарова. Тя добави, че целта на тези форуми е развитие на взаимното учене и провокиране за иновативни решения във всички сфери на училищния живот.
Заместник-министър Лазарова акцентира и на важността от изграждане на мрежи на иновации, чрез създаване на иновативно пространство между училищата, представителите на висшите училища и неправителствения сектор в партньорство с общи цели и теми за обмен на нововъведения.
Форумът беше организиран от Средното училище “Цар Симеон Велики” и Регионалното управление на образованието във Видин. Сред гостите на събитието бяха кметът на Видин Цветан Ценков, заместник-областният управител Ани Арутинян и възпитаникът на училището капитан Вълчо Атанасов, който сега е заместник-началник на Висшето военноморско училище “Никола Йонков Вапцаров”.