Въпреки изтичането на срока за разкриване на допълнителни 80 комисии от държавните и общинските болници, този процес все още не е завършен.
Някои болници изобщо не успяват да се справят с тази задача, докато други се опитват да я изпълнят, макар и с малко закъснение.
Д-р Тодор Тодоров, директор на МБАЛ – Монтана, споделя, че в тяхната болница няма забавяне на експертните решения, въпреки че те се постигат с големи усилия.
Според него, новите изисквания поставят предизвикателство пред лекарите, които трябва да вземат решения за хора, които не виждат, като разглеждат техните случаи само по документи.
Това усложнява процеса и създава риск от допускане на грешки, които могат да навредят на лицата, които се освидетелстват, и да ощетят бюджета на НОИ и държавата. Възможно е човек да получи група инвалидност и пенсия, без да отговаря на изискванията.
Сдружението на областните болници изрази своите опасения в писмо до Българския лекарски съюз. В него се посочва, че не всички лекари – началници на отделения могат да бъдат включени в комисиите и че оценката само по документи на хора от други населени места не е правилна.
Според д-р Тодоров, по-логично е при необходимост да се командироват лекари от други комисии в областната ТЕЛК за определен период от време, вместо да се създават нови структури.
В МБАЛ-Монтана вече са предприели стъпки за изпълнение на постановлението на Министерския съвет, въпреки че това е съпроводено с трудности. Засега нямат друг избор.