Областният управител на Монтана Ивайло Петров Антонов върна решението на Общинския съвет (ОбС) в областния град за зелената зона, като го определи за незаконосъобразно. Също така, според областния управител, не са спазени нужните процедури за прилагането на предложените промени в наредбата.
Можете да се запознаете с документа изпратен до Общ. съвет и кмета на Община Монтана тук:
Документа е PDF формат и е трудно четим на мобилни устройства, затова може да го изтеглите от тук.
Производството е по чл. 31, ал. 1, т. 5 от Закона за администрацията и чл. 45. ал. 4 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА).
Предмет на контрол за законосъобразност е Решение № 137 от Протокол № 7, прието от Общински съвет – Монтана на 25.04.2024 г., постъпило в Областна администрация – Монтана с Писмо с вх. № АК-01-51/26.04.2024 г.
С цитираното решение Общински съвет – Монтана на основание чл. 75, ал. 1 във вр. с чл. 76. ал. 3 от Административно-процесуалния кодекс, чл. 8. ат. 1 от Закона за нормативните актове (ЗНА), чл. 21, ат. 1, т. 8 във вр. с ат. 2 от ЗМСМА .,Приема изменения и допълнения па НАРЕДБА ЗА РЕДА НА ПРЕСТОЯ И ПАРКИРАНЕТО НА ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ГРАД МОНТАНА…
§ 25. Т. 1 от Приложение № 3 се изменя, като придобива следното съдържание:
„ 1. Цената на кратковременно паркиране за 1 (един) час престой в „ Синя зона “ е в размер на 2 (два) лева с вкл. ДДС. Цената за кратковременно паркиране за 1 (един) час престой в „ Зелена зона “ е в размер на 1 (един) лев с вкл. ДДС. “
1. 1 Цената на кратковременно паркиране за 30 (тридесет) мин. престой в „Синя зона“ е в размер на 1 (един) лв. с вкл. ДДС., като заплащането ще става със закупуване на билети от паркомати или чрез предварително закупен талон от търговския обект, който има сключен договор с ОП Градска мобилност.
§ 26. Т. 2.1. от Приложение № 3 се изменя, като придобива следното съдържание:
„2.1. 120 лв. (сто и двадесет лева) с вкл. ДДС на година – за първи автомобил, за
паркоместа, попадащи в границите на „ Синя зона“ и „Зелена зона
§27. Т. 2.2. от Приложение № 3 се изменя, като придобива следното съдържание:
„2.2. 240 лв. (двеста и четиридесет лева) с вкл. ДДС на година – за втори автомобил, за паркоместа, попадащи в границите на „Синя зона“ и „Зелена зона“
§ 28. Т. 3.2 от приложение № 3 се изменя, като придобива следното съдържание:
„100..00 лв. (Сто лева) с вкл. ДДС на месец – за паркоместа. попадащи в границите на „Зелена зона“ § 29. Създава се Т. 3.3 от Приложение № 3
3.3. 50 лв. (петдесет лева) с вкл. ДДС на месец – за паркоместа. извън границите на „Синя зона “ и „ Зелена зона “.
^ 30. Т. 4.2. от Приложение № 3 се изменя, като придобива следното съдържание:
„4.2. 100 лв. (Сто лева) с вкл. ДДС на месец – за паркоместа, попадащи в границите на „ Зелена зона “ ^ 31 Т. Създава се нова Т. 4.3. от Приложение № 3. като придобива следното съдържание: „Т 4.3. 50.00 лв. (Петдесет лева) с вкл. ДДС на месец – за паркоместа извън границите на „ Синя зона“ и „Зелена зона“.
Не приема Становище с вх. №94-Р-196/18.04.2024 г.
При осъществяване на контрола за законосъобразност на горецитираното решение, се установи, че същото е незаконосъобразно, поради приемането му в противоречие с разпоредбите на чл. 26. ал. 4 и ал. 5 от ЗНА и чл. 7 и чл. 115а, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) и при неспазване на правилата за определяне на разходоориентиран размер на таксите по смисъла на чл. 7а. ал. 1 и ал. 2 от Закона за ограничаване на административното регулиране и административен контрол върху стопанската дейност (ЗОАРАКСД), изразяващи се в следното:
1. Съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗНА. преди внасянето на проект на нормативен акт за издаване или приемане от компетентния орган, съставителят на проекта го публикува на интернет страницата на съответната институция заедно с мотивите, съответно доклада, като на заинтересованите лица се предоставя най-малко 14-дневен срок за предложения и становища по проекта.
В случая, на официалната интернет страница на Общински съвет – Монтана е публикуван проект на Наредба за реда на престоя и паркирането на пътни превозни средства на територията на град Монтана (Наредбата) въз основа на Докладна записка с № 08-01- 55/21.02.2024 г. на зам.-кмета Диман Георгиев, действащ в качеството си на кмет на община Монтана съгласно Заповед № 341/19.02.2024 г., като не става ясно точната дата на публикуване на проекта за изменение и допълнение, нито за какъв срок е публикуван съгласно чл. 26, ал. 4 от ЗНА.
Към преписката, представена при областния управител е приложена Справка за постъпили предложения, като е посочено, че в периода от публикуване на Докладна записка с № 08-01-55/21.02.2024 г. са постъпили следните предложения:
„1. В Приложение № 3, в т. 1 от Наредбата се добавя подточка 1.1. със следното съдържание:
1.1 Цената на кратковременно паркиране за 30 (тридесет) мин. престой в „Синя зона” е в размер на 1 (един) лв. с вкл. ДДС., като заплащането ще става със закупуване на билети от паркомати или чрез предварително закупен талон от търговския обект, който има сключен договор с ОП Градска мобилност.
1. Да се обособи зелена зона върху имот 48489.11.481.
2. Намаление на цената на преференциалното локално паркиране в Зелена зона да стане 60.00 лв.
3. В чл. 9. ал. 1 след „На улици, площади и паркинги – публична общинска собственост” се добавя и „други терени общинска собственост”. Следващият текст се запазва.
4. В чл. 11 „Синя зона” се заменя със „Зони за платено паркиране“.
Във връзка с горното са представени:
1. Становище на ПК по бюджет и финанси, с което се подкрепя докладната с постъпилите предложения:
⦁ В чл. 9, ал. 1 след „На улици, площади и паркинги – публична общинска собственост“ се добавя и „други терени общинска собственост“. Следващият текст се запазва.
⦁ В чл. 11 „Синя зона“ се заменя със „Зони за платено паркиране“.
1. Становище на ПК по ТСУ и опазване на околната среда, с което се подкрепя докладната с постъпилите предложения:
⦁ В Приложение № 3, в т. 1 от Наредбата се добавя подточка 1.1. със следното съдържание:
I. 1 Цената на кратковременно паркиране за 30 (тридесет) мин. престой в „Синя зона“ е в размер на 1 (един) лв. с вкл. ДДС., като заплащането ще става със закупуване на билети от паркомати или чрез предварително закупен талон от търговския обект, който има сключен договор с ОП Градска мобилност.
⦁ Да се обособи зелена зона върху имот 48489.11.481.
1. Становище на по ПК по бюджет и финанси, с което не се приема Становище № 94-Р- 196/18.04.2024 г. на Росен Крумов, в което са описани мотиви за отхвърляне на предложението. Цитираното становище не е представено по преписката и не може да се направи извод какво е неговото съдържание. Не може да се стигне и до заключение относно спазване на срока за обществени консултации от страна на евентуално заинтересованото лице Росен Крумов, с оглед на това, че неговото становище е от 18.04,2024 г.. а проектът на Наредбата е евентуално публикуван на 21.02,2024 г.
В горепосочената справка за постъпили предложения и в представените в Областна администрация – Монтана документи към Решение № 137 от Протокол № 7/25.04.2024 г. на Общински съвет – Монтана няма данни за приемане/неприемане със съответните мотиви на предложението за намаление на цената на преференциалното локално паркиране в Зелена зона на 60.00 лв. Въпросната справка за постъпили предложения заедно с обосновка за неприетите предложения не е публикувана на интернет страницата на общинския съвет след приключването на обществената консултация и преди приемането, съответно издаването на нормативния акт.
Видно от гореизложеното е. че е налице неяснота по отношение на срока за провеждане на обществените консултации, както и че не са представени доказателства за публикуване на справката за постъпили предложения заедно с обосновка за неприетите предложения, което съставлява съществено нарушение на процесуалните правила по приемане на един нормативен акт по смисъла на чл. 26, ал. 4 и ал. 5 от ЗНА.
I. Съгласно чл. 6, ал. 1, б. б от ЗМДТ общините събират местни такси за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна. В чл. 6, ал. 2 е посочено, че за всички услуги и права, включително по чл. 6, ал. 3, предоставяни от общината, с изключение на тези по чл. 6, ал. 1, общинският съвет определя цена. Ползването на общинските тротоари, площади и улични платна или на части от тях като зони за платено и безплатно паркиране по Закона за движението по пътищата се определя с наредба на общинския съвет по чл. 6, ал. 3 от ЗМДТ.
Съгласно чл. 9 от ЗМДТ общинският съвет приема наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, като в чл. 7, ал. 1 от ЗМДТ изрично се посочва, че местните такси се определят въз основа на необходимите материално-технически и административни разходи по предоставяне на услугата. В допълнение, с разпоредбата на чл. 115а от ЗМДТ. размерът на таксата за всяка административна услуга трябва да съответства на разходите на общината за предоставяне на съответната услуга, включително необходимите материално-технически разходи и всички административни разходи за изпълнение на задълженията на длъжностните лица с оглед на тяхната квалификация и разходвано работно време, като административните разходи не могат да надвишават 20 на сто от размера на таксата.
По преписката и към мотивите за метода на изчисление на размера на цените на услуги, послужила за приемане на Решение № 137 от Протокол № 7/25.04.2024 г. на Общински съвет – Монтана, няма данни да са изготвяни финансови обосновки и спазване на приложимото законодателство. Липсват данни подобни финансови обосновки на цените за предоставяните услуги да са публикувани на интернет страницата на Общински съвет – Монтана за провеждане на обществени консултации. Компетентният орган е бил длъжен да обяви публично информация за начина на определяне на новия вид услуги и размер на цените, което гарантира принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност, а неизпълнението за публикуване води до процесуално нарушение, опорочаващо акта до степен, налагаща отмяната му. Допълнителен аргумент за незаконосъобразност на предложените цени на услуги е липсата на уреждането им в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Монтана, където систематично и съобразно чл. 9 от ЗМДТ следва да бъдат поместени таксите и цените на услуги, които се събират от Община Монтана.
Съгласно чл. 7а, ал. 1 и ал. 2 от ЗОАРАКСД таксите, събирани от административните органи във връзка с регулирането и контрола върху стопанската дейност по този закон, се определят по методика за определяне на разходоориентиран размер на таксите и разходването им (Методиката), приета от Министерския съвет. Методиката е приета в съответствие със следните принципи:
1. размерът на таксата трябва да съответства на разходите на административния орган за извършване на съответната услуга и за упражняване на контрола, в т.ч. необходимите материално-технически разходи и всички административни разходи за изпълнение на задълженията на длъжностните лица с оглед на тяхната квалификация и изразходвано работно време;
2. административните разходи по т. 1 не могат да надвишават 20 на сто от размера на таксата.
В мотивите към проекта на Наредбата, представена от Общински съвет – Монтана, никъде не се сочи по какъв начин са определени цените на услугите и съобразена ли е разпоредбата на чл. 7 от ЗМДТ, съответно ЗОАРАКСД и конкретната Методика. В докладната записка, послужила за приемане на решението на общинския съвет липсва финансова обосновка, с изключение на посочените прогнозни разходи/еднократни в размер на 10 000 лв., които са заложени в бюджета на общината за 2024 г. и прогнозните приходи на годишна база в размер на 191 520,00 лв. Данни и доказателства за ценообразуването на отделните цени на предоставяните услуги не са представени пред областния управител. Безспорно е била налице необходимост от конкретно изложени съображения, под формата на финансова/и обосновка/и /по показателите в Методиката, калкулиране на разходите с посочване на конкретни стойности и надлежно прилагане на метода на изчисление/ относно размера на цените на услугите, които да са публикувани и да са станали достояние на всички заинтересовани лица, за да могат същите реално да упражнят правото си на предложения и становища по проекта.
Видно от публикуваните на официалната страница на Община Монтана документи за изработването на проекта на Наредбата и от представените с Протокол № 7/25.04.2024 г. на Общински съвет – Монтана приложения е, че не са налице данни за изготвени финансови обосновки за цените на предоставяните услуги в зоната за платено паркиране.
При така констатираната липса на доказателства за спазване на правилата за определяне на разходоориентиран размер на таксите по смисъла на ЗМДТ и ЗОАРАКСД, която се констатира и при осъществяване на контрола съобразно Методиката за извършванена контрол за законосъобразност на актове на органите на местното самоуправление и местната администрация в областта на административното обслужване, считам, че решението на ОбС – Монтана е незаконосъобразно.
I. По преписката липсват и данни за съгласуване на проекта на Наредбата с Агенцията за хората с уврежданията по реда на чл. 10. ал. 3, т. 9 от Закона за хората с увреждания по отношение участие при изготвянето на проекта и предоставяне на становище, доколкото същият е свързан с правата на хората с увреждания и неминуемо би ги засегнал по отношение на определяне на местата за паркиране на ППС, превозващи и/или управлявани от хора с увреждания в зоните за платено паркиране.
В заключение, при преразглеждане на решението с оглед обществения интерес е препоръчително да се обърне внимание, че разширявайки зоната за платено паркиране в централната градска част на Монтана значително ще се затруднят работещите, които пътуват с автомобил и прекарват минимум по 8 часа дневно на работните си места в тази зона на града. За тази група хора не е предвидено преференциално платено паркиране, а на същите ще се наложи да заплащат за 20 работни дни по 8 часа дневно общо 160 лв. на месец за 1 МПС, която сума в днешни дни е непосилна на фона на нарастващата инфлация и размера на средната работна заплата в област Монтана. Повечето териториални структури и звената на държавната администрация са ситуирани именно в централната градска част и в тях работят голям брой служители, немалка част от които не живеят в централната градска част, а други пътуват ежедневно до работните си места в областния град. Необходимо е внимателно да се анализира и прецизира разширяването на платената зона за паркиране, което е възможно да има обратен ефект върху жителите на гр. Монтана, които живеят в периферията на централна градска част и пред чиито жилища ще започнат да се струпват и паркират множество МПС, чиито собственици не желаят да заплащат за паркиране в платената „синя” или „зелена“ зона.
С оглед факта, че се предлага въвеждането на т. нар. „зелена зона“, е необходимо да се предложи алтернатива на водачите на МПС. В мотивите на проекта на Наредба не се обсъжда възможността за обособяване на обществени паркинги, на които безплатно да бъдат паркирани МПС, съответно да се ползва удобен градски и/или междуградски транспорт, като по този начин се избегне ежедневното ползване и навлизане в центъра на гр. Монтана на автомобили.
Предвид гореизложеното, поради установеното противоречие с материалния закон и съществено нарушение на административно производствените правила, на основание чл. 45, ал. 4 от ЗМСМА.
ВРЪЩАМ
за ново обсъждане Решение № 137 от Протокол № 7. прието от Общински съвет – Монтана на 25.04.2024 г., като незаконосъобразно.
Препис от настоящата заповед да се изпрати на Общински съвет – Монтана и на кмета на Община Монтана за сведение и изпълнение.