Според данни на Главната инспекция по труда (ГИТ), хотелиерите и ресторантьорите продължават да водят по наемане на работна ръка на черно през първите седем месеца на 2024 година.
Въпреки че тези сектори са сред най-активните в исканията си за компенсации и помощи от държавата, те остават основни нарушения на трудовото законодателство.
От януари до юли 2024 г. инспекцията е установила 451 случая на работа без трудов договор в хотелиерството и ресторантьорството, което представлява 24% от всички 1914 установени случая на работа на черно.
През този период са извършени 3713 проверки в тези сектори, при които са открити общо 18 372 нарушения.
От тях, 10 503 са свързани с трудовите правоотношения, а 7658 с условията за здраве и безопасност на труда.
ГИТ подчертава важността на писмените трудови договори, които трябва да уточняват условията на труд и заплащането.
Писмено договорената заплата е от съществено значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията за временна неработоспособност, майчинство, безработица и пенсия в дългосрочен план.
Работата без трудов договор е сериозно нарушение на българското трудово законодателство, и при всяко установено нарушение контролните органи налагат санкции между 1500 и 15 000 лв.
Освен финансовите санкции, нарушителите могат да бъдат отстранени от участие в обществени поръчки.
Работниците и служителите могат да проверят с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите, дали техният трудов договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който са осигурени.
Допълнителна информация за рисковете от работа без трудов договор е налична на сайта на Инспекцията по труда.