Над 2500 жители на община Монтана са подали заявления за подмяна на старите си отоплителни уреди по програмата „Околна среда“ в рамките на последните два месеца.
Това е вторият проект за безвъзмездна подмяна на уреди, които замърсяват околната среда, с цел подобряване на качеството на въздуха. Проектът, финансиран от Европейския съюз, е на стойност 21 695 000 лева и е част от програмния период 2021 – 2027.
Община Монтана си поставя амбициозната цел да намали до под 50% броя на домакинствата, които се отопляват на дърва и въглища, с което да се постигне по-чист въздух през зимния сезон, заяви кметът на града Златко Живков.
В новия програмен период на жителите се предоставя по-широк избор от устройства за отопление, включително климатици, термопомпи „въздух-вода“ и „вода-вода“, печки и котли на пелети. За първи път се предвижда и изграждането на 30 фотоволтаични системи до 4 киловата за битово потребление.
Процесът по демонтаж и рециклиране на старите отоплителни уреди ще бъде безплатен. Сред подалите заявления, 90% са избрали климатици, докато останалите 10% предпочитат термопомпи или пелетни котли.
Приемът на заявления ще продължи до края на август, класирането ще се проведе през септември, а доставките на новите уреди се очакват най-рано през ноември, информира заместник-кметът Диман Георгиев.
Жители като Георги Иванов и Геновева Йорданова вече са избрали да заменят старите си печки на дърва с климатици, като се аргументират с по-щадящото въздействие върху околната среда и по-голямото удобство.
Първият подобен проект в Монтана, приключил през 2023 г., помогна на над 3200 домакинства да преминат към по-екологични уреди, което доведе до значително намаляване на фините прахови частици във въздуха през зимата.