По време на проекта „Провеждане на теренно археологическо издирване на територията на община Лом,” финансиран от Програмата за развитие на селските райони на ЕС и подкрепен от Община Лом и Местна инициативна група Лом, са открити и регистрирани 46 нови археологически обекта.
Това съобщиха от местната администрация в Лом. Проектът, изпълнен през миналата година, значително увеличава броя на регистрираните археологически обекти в региона – от 14 на 60.
Новите обекти са съсредоточени основно в района на южния бряг на река Дунав и двата бряга на река Лом. Най-старите от тях датират от ранната бронзова епоха, около края на IV хилядолетие пр.н.е., като особено значима е концентрацията им в блатистите терени северно от селата Добридол, Сливата и Орсоя.
Сред новооткритите находки е и известният Орсойски некропол от късната бронзова епоха.
Според гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, който ръководи проучванията, много от обектите са пострадали сериозно от иманярска дейност през годините.
Община Лом вече включи проекта „Повишаване на туристическата атрактивност на Северозападна България чрез проучване, разкриване, съхранение и популяризиране на Алмус – ранно и късноримски кастел” на стойност 6,6 милиона лева в Концепцията за интегрирани териториални инвестиции, обхващаща общините Лом, Димово и Оряхово.
Този проект, заедно с други два проекта, насочени към популяризиране на културно-историческото наследство, очаква финансиране от Програмата за развитие на регионите 2021-2027 година.