През юли цените на промишлените продукти в България отбелязаха най-голямото месечно увеличение в Европейския съюз, като нараснаха с 3,6%, сочат данни на Европейската статистическа служба (Евростат).
За сравнение, средното увеличение в еврозоната и ЕС е 0,8%.
В предходния месец юни цените на промишлените продукти нараснаха с 0,6% както в еврозоната, така и в целия ЕС.
На годишна база, през юли цените на промишлените продукти се понижиха с 2,1% във валутния съюз и с 1,9% в ЕС. През същия период цените в еврозоната отбелязаха спад от 0,1% при междинните стоки, но нараснаха с 2,8% при енергоносителите.
Цените останаха стабилни при капиталовите стоки и намаляха с 0,1% при дълготрайните и недълготрайните потребителски стоки. Без да се включва енергетиката, цените в промишлеността в еврозоната също спаднаха с 0,1%.
В ЕС, цените на енергията се увеличиха с 2,5%, докато цените на междинните стоки и капиталовите стоки останаха стабилни. Дълготрайните потребителски стоки отбелязаха спад от 0,1%. Промишлените цени, без енергетиката, също се понижиха с 0,1%.
Сред страните-членки на ЕС, след България, най-голямо месечно увеличение на цените на промишлените продукти е регистрирано в Гърция (2,9%) и Румъния (2,7%). От друга страна, най-съществено намаление е отчетено в Швеция (0,9%), Финландия (0,7%) и Австрия (0,2%).
На годишна база най-голямо намаление на цените на промишлените продукти е регистрирано в Словакия (18,9%), Люксембург (6,7%) и Латвия (6%). Най-голямо увеличение е отчетено в Ирландия (6,1%), Румъния (2,7%) и Португалия (2%).