В навечерието на 22 септември, когато през 1908 г. княз Фердинанд обявява манифест на Независимостта на Княжество България, Държавен архив – Монтана представи документалната изложба „Кървавото лято на 1903“.
Началникът на отдела Ангелина Емилова откри изложбата, а главен експерт Мариан Замфиров я представи.
Експозицията е дело на Държавна агенция „Архиви“ и е посветена на едно от ключовите исторически събития в борбата за освобождение – Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г.
Изложбата проследява Национално-освободителната борба на македонците и тракийските българи, чиято цел е била освобождението на българското население в Македония и Одринска Тракия. Въстанието носи имената на църковните празници Илинден и Преображение Господне, а към тях се добавя и Кръстовденското въстание.
В експозицията са представени теми, свързани с основателите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), Върховния комитет и участниците в Солунския конгрес от януари 1903 г.
Също така са отразени ключовите въстанически действия в различни райони на Македония и Одринска Тракия, включително Битолския, Костурския, Прилепския и Серския райони.
Акцент в изложбата е и ролята на жените във въстанието. Архивните документи показват, че жените активно са участвали в организацията и са редом с мъжете във въстаническите битки.
Описани са техните усилия както като бойци, така и като подкрепа в организационната дейност.
Изложбата представя и въоръжението, бита на въстаниците, както и широкия отзвук, който Илинденско-Преображенското въстание предизвиква в световната общественост.
Изложбата е подходяща за по-горни класове, които могат да посетят и разгледат в рамките на работното време на институцията.