Вчера в Художествена галерия “Кирил Петров” – Монтана, беше открита скулптурната изложба “Българи – аз съм част от вас!” с автор Александър Пройнов – APER.
Събитието беше открито от Архимандрит Антим Маноилов – Протосингел на Видинска митрополия и от уредника на галерията Никола Минчев. Част от официалните гости бяха г-н Тихомир Антонов – заместник-кмет на град Монтана, г-жа Нели Василева – главен експерт “Култура и вероизповедания”, г-жа Ели Димитрова – младши експерт „Култура“ в община Монтана и г-жа Ангелина Емилова – началник отдел “Държавен архив” – Монтана.
Александър Пройнов – APER, е скулптор, работещ в сферата на монументалното изкуство, роден в София през 1958 г. Завършва средно специално образование в Техникума по приложно изкуство и художествени занаяти със специалност “Кована мед и бижутерия”. Работил е в областта на графиката и акварела, но в последите десетилетия, твори в сферата на скулптурата.
За времето от 1982 до днес скулпторът е реализирал множество индивидуални изложби в Европа и Азия. Осъществил е над 800 арт акции, изложби и представяния в България.
Носител е на редица награди вкл. и на сребърен медал за принос към съвременното изкуство, специална награда за гравьор на Световно изложение на занаятите в Канада. Създател е на европейския символ “Зевс и Европа” за национални и регионални медии под егидата на френското правителство и ЕС, който се връчва в Брюксел. Създател и автор на наградите за национални структури в сферата на икономиката, политиката и културата.
Негови статуетки са притежание на Ватикана – подарени на папа Йоан Павел II и Папа Бенедикт, на световни музеи и на частни колекции по свeтa.
В настоящата си изложба “Българи – аз съм част от вас!”, Александър Пройнов подрежда свои скулптурни творби, които са част от 27-годишната му кампания в страната под този надслов. В нея той представя фигурални композиции и единични творби, представляващи философски концептуални образи. Водеща фигура на изложбата е „Балкански ангел“, или още “Ангел покровител”, символ на планините в България.
Един от любимите му български художници е Иван Ненов, а за свой духовен учител и будител, приема геният на българския 20-ти век – Владимир Свинтила. Сам авторът се определя, като асоциативно-символистичен философски скулптор.