Мнозина собственици на търговски обекти, които са били санкционирани за неиздаване на касови бележки или за несъответствия в касовите наличности, предпочитат да платят глобите си незабавно, вместо да обжалват. Така, те се възползват от законовата опция да платят с 20% по-малко, ако глобата е платена в рамките на 14 дни, което води до пряко постъпление на значителни суми в държавния бюджет и едновременно с това, бизнесът спестява средства.
Тази практика е част от положителните резултати от кампанията за контрол на спазването на данъчните и осигурителните закони по българското Черноморие, както отбелязват от Националната агенция за приходите. От началото на кампанията са проведени над 1 800 проверки, в резултат на които са издадени над 350 акта за различни нарушения, като близо 100 от тях, свързани с липса на касов бон и разлики в касовите наличности, са били платени в срок от 14 дни.
Данъчните власти отчитат подобрение във фискалната дисциплина и увеличение на оборотите след контролните действия. Най-честите нарушения продължават да бъдат свързани с разликите в касовите наличности и неиздаването на фискален бон, като те се регистрират при всяка четиринадесета проверка. Въпреки това, сериозните нарушения на данъчното и осигурителното законодателство са редки и до момента са засечени само в малки обекти по крайбрежието, които оперират без фискални устройства. Не са регистрирани случаи на запечатани търговски обекти или на сезонни работници, наети без договори.
Националната агенция за приходите напомня на потребителите, че имат правото да удържат плащането до момента на получаване на касова бележка. С промените в Закона за ДДС, влезли в сила от 1 януари 2024 г., се цели усилване на борбата с укриването на приходи и нелоялната конкуренция, както и защита на правата на потребителите.