Експерти от Европейския център по транспортни политики (ЕЦТП) направиха спешна проверка на пътния участък между село Смоляновци и отбивката за село Каменна Рикса, където снощи при тежка катастрофа загина 48-годишен мъж от Силистра, а съпругата му и двамата им синове бяха ранени.
Със специален уред специалистите премериха съпротивлението на хлъзгане на асфалта и отчетоха стойности от едва 40-45 SRT при норма 55. Това означава, че сцеплението на гумите е опасно ниско и не отговаря на изискванията. По време на измерванията движението в района бе временно спряно от полицията.
„Износващият слой на асфалта е консуматив, който се подменя периодично. Тук трафикът е много натоварен и този участък е трябвало да бъде ремонтиран преди повече от 10 години. Асфалтът е стар и силно износен – проблем, който засяга не само Северозапада, но и цяла Северна България“, коментира Диана Русинова от ЕЦТП.
По думите ѝ в други участъци от региона са отчетени дори фрапиращо ниски стойности от 0,01 SRT при норма 55. „Това е изключително опасно и трябва да се предприемат незабавни мерки. Ще препоръчаме този участък да влезе в списъка с места с концентрация на тежки катастрофи“, заяви още Русинова.
При трагедията снощи лекият автомобил „Рено Канго“ с четиричленно семейство се блъсна челно в тежкотоварен камион с ремарке. Бащата загина на място, а съпругата му е с коремна травма и счупен крайник. Двете момчета – на 15 и 21 години – са в реанимацията на МБАЛ Монтана, в изключително тежко състояние и на командно дишане.
Назначени са автотехническа, медицинска и други експертизи, които ще установят защо колата е навлязла в насрещното платно и се е стигнало до трагичния сблъсък.











