Новото трето поколение ядрени блокове АР1000 могат да запазят хората, планетата и индустрията. Това заяви Оскар Прат – старши директор на проекта на „Уестингхаус“ в България, по време на участието си в най-мащабния и успешен форум за зелена трансформация – „Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)“, организиран за четвърта поредна година от Dir.bg и 3Е News.
Експертът участва във вторият ден от тридневното събитие, което започна на 26 юни и продължи до петък в конферентните сцени на Sofia Event Center в столицата. По време на форума над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри от 18 различни държави, водиха ключовия разговор за утрешния свят.
Прат взе участие в седмата и последна сесия от втория ден на форума, озаглавена „Стратегическа роля на ядрената енергетика за постигане на целите за декарбонизация“, като неин модератор беше Антон Иванов, заместник-председател на Българския енергиен и минен форум.
В панела, освен Прат, изказаха своето мнение още Валентин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, Джо Филипс, старши експерт „Инвестиции и инфраструктура в ЦИЕ“ и председател на SFT, проф. Георги Касчиев, главен експерт в АЕЦ „Козлодуй“ (2021-2024), Богомил Манчев, главен изпълнителен директор на БулАтом, проф. д-р инж. Ивайло Ганев, председател на Техническия колеж към ТУ София, и Петьо Иванов, директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“.
Попитан какво представлява проектът АР1000 на „Уестингхаус“ в България, Прат обясни, че това е технология на ново трето поколение ядрени блокове, която дава чиста енергия. Вече има 4 блока в Китай, както и в САЩ в Джорджия.
„Какво означава поколение 3 – това е напълно пасивна система, която дава възможност АЕЦ да се възстанови до 72 часа след изключваме след някакви събития за спиране на енергията. Използва се горещ въздух, това е естествено явление, което използваме в нашата технология. Използваме и гравитационната конвекция“, отбеляза директорът на проекта.
И добави, че целта е да гарантират защитата на централата.
„Ако например се изгуби способността за пренос, тогава блокът влиза в режим на съхранение и може да издържи 3 дни, докато разберем какъв е проблемът и какво може да се направи“, коментира още Прат и продължи:
„Така че АР1000 е така разработен, че може да запази хората, планетата, индустрията. Това са първите такива реактори и смятам, че това е възможно“.
По думите му „Уестингхаус“ работи заедно с KP по проект, който използва най-напреднали инженерни знания. „Сега работим по следващата му фаза и отново ще употребим инженерните знания, за да можем да достигнем до третата фаза за изграждане на такива реактори – да можем да изградим централа“, допълни Прат.
Той обясни още, че използват целия опит и поуките от тези 6 реактора, които в момента работят, признават какво е проработило, какво не и как да се поучат от грешките.
„Можем да бъдем първата централа от АР000, искаме да включим всичко, което сме научили, и да изградим тази централа качествено и навреме“, подчерта Прат.
Той сподели и за стажантската програма на компанията.
„Студенти ще пътуват в САЩ, искаме да ги научим, да им помогнем да се развиват като студенти и да им дадем възможности за работа. Това е в началото на програмата, след това ще продължим да развиваме. Не се отнася само за студенти, които учат инженерни науки, имаме меморандуми за разбирателство с почти 20 отделни доставчици в страната. Това означава, че тези доставчици по-добре ще разберат от какви ресурси имат нужда – инженери, заварчици и други“, посочи Оскар Прат.