Монтана е сред областите със сравнително ниски доходи и стандарт на живот, показват данните от института по пазарна икономика.
Брутният вътрешен продукт на човек от населението нараства, но стойността му остава ниска – 12 100 лв. , при 20 200 хил. лв. в страната. Заплатите и пенсиите също се повишават, но са относително ниски. Брутната годишна средна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 14 000 лв., при 18 700 лв. в страната, а месечната пенсия – 481 лв., при 537 лв. в страната. Тези показатели предопределят и високото ниво на бедност в областта. Средната продължителност на живота в област Монтана продължава да намалява и е втората най-ниска в страната, след тази в област Видин.
Коефициентът на детска смъртност се понижава, но остава над средния. Достъпът до общопрактикуващи лекари в областта е сравнително висок. Един местен лекар се грижи средно за 1521 души от населението, при 1678 души на лекар в страната.
Броят на леглата в многопрофилните болници в област Монтана нараства и остава значително по-висок от средния за страната със 7,5 легла на хиляда души от населението, при 5,9 легла на хиляда души в страната.
Културният живот в областта е сред най-слабо интензивните в страната. Посещенията в кината се повишават до 164 на хиляда души от населението, при 590 на хиляда души в страната.
Местните музеи успяват да привлекат 128 посещения на хиляда души, при 619 на хиляда души в страната.