През месец май се събират доста официални почивни дни и е важно да знаем какво възнаграждение ще получим, ако се налага да работим през тези дни.
Според Димитър Петров, директор на инспекцията по труда в Монтана, Великденските празници по презумпция са 4 почивни дни тази година, а след тях следва Гергьовден – отново официален празник.
В Кодекса на труда е отбелязано, че когато един празничен ден се пада през уикенда, той се компенсира с първия работен след него. Това обаче означава, че 6 май не се компенсира с неработен ден. Така първият работен ден след празниците е вторник, 7 май.
По думите на Петров, се работи на два режима – подневно и сумирано отчитане. При първото, работното време е фиксирано, тогава всеки празничен ден се явява извънреден труд, а това означава 100% увеличение на надницата.
Ако обаче е и официален празник – надницата става четворна. Когато обаче отчитането е сумирано, тогава се работи по предварително изготвен график, според който все един ден може да е работен. А на официалните празници не е извънреден труд – заплаща се само двойно.
Той заяви, че извънредният труд и този на празници не се компенсират. Когато е подневно отчитането, се пуска задължително заповед за работа, най-малко 24 часа преди полагането на труда.
Необходим е писмен документ, че ще се работи на празничните дни. Ако работниците смятат, че са ощетени, трябва да потърсят Инспекция на труда или директно да подадат сигнал или жалба.