Вчера бяха подписани седем точки на споразумение с конкретни срокове за изпълнение от премиера и министрите от кабинета, лидерите на партиите, които подкрепят кабинета, и протестиращите енергетици. Миньорските синдикати от двете конфедерации поискаха време, за да обсъдят документа със своите членове.
Тези седемчасови преговори се проведоха в Народното събрание и доведоха до постигането на споразумение. Текстът на документа ще бъде представен утре в парламента и гласуван като решение, за да се покаже, че ангажиментът е не само на правителството, но и на партиите, които го подкрепят. Ако опозиционните парламентарни групи решат, те също могат да се присъединят.
Според премиера акад. Николай Денков, държавата няма да затваря топлоелектрическите централи административно. Пазарът ще реши кои от тези централи, както и дали са държавни или частни, ще продължат да работят. Освен това ще бъдат запазени базови мощности, които гарантират стабилността на енергийната система в страната и осигуряват енергия за икономиката и домакинствата.
Кабинетът се задължава да изготви проект за енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. до края на ноември тази година. Социалните партньори ще бъдат включени в процеса на подготовка на документа. В същото време ще се актуализира Интегрираният план за енергетика и климат.
Ще бъде разгледана възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродните емисии за ТЕЦ “Марица изток 2”.
Социалните партньори се съгласиха да продължат преговорите по проекта за споразумение, което им беше представено на 19 септември тази година, с изключение на една точка от него.
Тези преговори са рестартиране на обсъждането на териториалните планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил, което започна преди приемането на плановете от Министерския съвет и изпращането им в Брюксел. През това време премиерът имаше три срещи с ръководствата на синдикатите, различни от разговорите, водени от министрите на енергетиката и регионалното развитие и благоустройството, и обсъжданията на място в регионите. Днешните преговори са начало на по-подробното обсъждане, което трябва да се проведе до края на ноември тази година, според министър-председателя.
Акад. Денков подчерта, че правят най-доброто за хората и за страната, и го правят в рамките на европейските правила. Той категорично заяви, че в текущия си вид въглищните централи не могат да продължат да работят до 2038 година. Затова България трябва да осъществи плавен преход през следващите 15 години, спазвайки регламентите на Европейския съюз. Това може да се постигне само чрез обсъждане с всички засегнати страни. Министър-председателят призова към постоянен диалог и изрази мнението си, че няма време за излишни спорове, тъй като всеки ден е важен за правилното решаване на въпросите.