Жителите на село Якимово, център на едноименната община в област Монтана, бяха изненадани от необичайно природно явление – появата на щъркели в техните гнезда в края на септември и началото на октомври. С
поред информацията, разпространена в социалните мрежи от местните хора и потвърдена от кмета на общината Георги Георгиев, птиците са били забелязани между 30 септември и 2 октомври. Вчера, на 2 октомври, щъркелите са отлетели, но оставят след себе си множество въпроси и интерес.
Кметът на Якимово сподели, че лично е видял щъркелите в техните стари гнезда, а някои от служителите в общинската администрация също са станали свидетели на тази необичайна сцена.
Сред най-ентусиазираните наблюдатели е Семчо Миронов, 77-годишен жител на селото, който е заснел щъркелите с видеокамера.
Миронов споделя, че е разпознал петте птици – два възрастни щъркела и три млади, които са обитавали същите гнезда през лятото и са напуснали селото в първата половина на август.
„През целия си живот не съм виждал щъркели да се завръщат по това време на годината. За нас в селото това е нещо напълно необичайно, и никой от по-възрастните жители не си спомня подобен случай“, разказва Миронов, който със своето видео предизвиква широк интерес сред съседите си и природозащитници.
Свилен Чешмеджиев, представител на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), коментира, че в последните години щъркелите все по-често закъсняват с миграцията си заради променящите се климатични условия.
По думите му, заради по-топлите зими птиците често остават в страната по-дълго. Пример за това са наблюденията по време на преброявания на водолюбивите птици през януари тази и миналата година, когато са регистрирани около 100 щъркела, зимуващи в областите Бургас и Пловдив.
Тези птици успяват да си намерят храна и да преживеят студените месеци, макар че зимите в Северозападна България остават по-студени в сравнение с други райони.
Чешмеджиев отбелязва, че за Северозападна България, където Якимово се намира, не е регистриран случай на щъркел, останал да зимува.
„Възможно е тези щъркели да са мигриращи птици от Северна Европа, които са спрели за почивка в гнездата в Якимово, или наистина да са местните щъркели, които от август досега са се задържали някъде наблизо и сега са направили кратка спирка на път към по-топлите райони“, обяснява той.
Експертът добавя, че щъркелите в Якимово със сигурност могат да бъдат идентифицирани като същите, които са били там през лятото, само ако имат поставени чипове или се използват камери за наблюдение, но в момента такива технологии не са приложени в района.
Чешмеджиев изрази и прогнозата, че заради глобалните климатични промени, след време щъркелите може въобще да не напускат страната през зимата. Според него обаче, този процес ще отнеме десетилетия, преди да се установи подобна практика в нашите географски ширини.
До тогава миграционните модели ще продължат да се променят постепенно в зависимост от температурата и наличието на храна.
В Якимово обаче хората ще запомнят тези дни като нещо особено и необичайно, което свързват с природата и нейните непредсказуеми обрати.