“Едно от основните искания на нас от “Възраждане” е подобряването на безопасността в системата на железниците. Важно е да разберем каква е общата политика на правителството по тази така важна за българското общество тема. Обявихте още при встъпването си в длъжност като отговор на мое питане, че ще извършите спешен анализ и оценка на риска в системата на БДЖ и ще бъдат предприети мерки за нейното подобряване. Това засяга хиляди български граждани, ползващи системата на железниците всеки ден. Резултат от анализа още няма, въпреки, че обещахте да го предоставите.”, заяви от парламентарната трибуна Петър Петров, във връзка с изслушването на заместник Министър-председателя и министър на МРРБ.
Петров посочи, че за съжаление към настоящата дата влакове продължават регулярно да се палят и блъскат. Като примери той приложи бързият влак от София за Кулата, който блъска лек автомобил през февруари. В края на същия месец локомотив в Карнобат се удря в състава на влака за Варна, отново през февруари локомотив на товарен влак се запалва в близост до Еленино. Плашещата и негативна тенденция продължава и през месец март.
“Заради продължаващите инциденти, обществото трябва да научи отговора на въпроса – каква е политиката на правителството, по отношение на безопасността на системата на БДЖ. Все още няма резултат от обещания анализ и ние не знаем дали е приключил. Какво могат да очакват българските граждани, за да пътуват по-безопасно” попита Петров.
Заместник Министър-председателят отговори, че кризисният анализ е завършил и резултатите от него ще бъдат предоставени на народния представител. Вследствие на направения анализ се посочват два вида мерки – първите са спешни и са свързани с максималното ограничаване на произшествията в железопътния транспорт – преустановяване на преминаването на червен светофор при извършване на ремонтни дейности и началниците на гари повече да не изпълнят дежурства, защото претоварването води намалена концентрация и съсредоточеност.
Дългосрочните мерки са свързани с поставянето на камери в кабините на машинистите и интегриране на системата IRPS за безопасност на движението.
“Освен двете спешни мерки, които са заложени има още две, които са адекватни. На първо място да се подобри лошото експлоатационно състояние на влаковете и локомотивния състав, заради което те се палят и дерайлират. Това е една мярка, която би подобрила значително положението. Втората мярка е увеличаване на оперативния контрол, както на гарите, така и на прелезите. Тези две мерки, считам, че би следвало да залегнат в реформата на Министерството за по-добър резултат и за да се съхрани животът и здравето на българските граждани. Когато от Възраждане дойдем на власт, ще работим за реализирането на тези мерки.”, каза Петров.