С наближаването на новите избори на 27 октомври, въпросът за пенсиите на българските изселници в Турция отново е актуален.
Днес комисията по правата на човека и вероизповеданията в Народното събрание ще разгледа на първо четене два конкуриращи се законопроекта, внесени от ДПС и ГЕРБ-СДС. Законопроектите се обсъждаха и в предишната сесия на парламента, но не достигнаха до финално приемане.
Основната тема на промените е законът за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Промените засягат както изселниците в Турция, така и други пострадали от комунистическия режим в България.
Основният фокус обаче остава върху тези, които са напуснали страната прекалено млади, за да имат право на българска пенсия, тъй като нямат необходимия трудов стаж.
Първият законопроект, внесен от Джевдет Чакъров и други депутати от ДПС, предлага репресираните лица да получават пенсия за репресия без изискване за осигурителен стаж, като се пенсионират при навършване на общата възраст за пенсиониране.
Допълнително се предвижда увеличаване на размера на плащанията с 50%, като сумата ще зависи от вида и периода на репресията.
От своя страна, ГЕРБ-СДС, чрез своя законопроект, предлагат актуализация на добавките, без да ги преобразуват в пенсии. Размерите на плащанията в някои случаи са малко по-високи от предложените от Чакъров.
Интересен е фактът, че Делян Пеевски, който в миналото е бил активен в подкрепата на подобни промени, този път не е проявил инициатива по въпроса.