Отминаващото лято се оказа едно от най-горещите и сухи в България, сочат данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Юни, юли и август бяха особено горещи, като рекордната температура от 42.2 градуса беше измерена в Сандански на 16 юли. В същото време валежите в голяма част от страната бяха под нормата, като сушата най-силно засегна Дунавската равнина и Горнотракийската низина.
Юни 2024 г. постави нов рекорд като най-топлият месец от 1930 г. насам. Средната температура през юли също се приближи до най-високите стойности, регистрирани през 2012 г.
Летните горещини и липсата на дъждове доведоха до мащабни пожари, най-вече в районите на Хисаря, Карлово и Калояново, където бяха унищожени над 20 хил. дка треви и гори.
Европа също беше засегната от необичайно високи температури това лято, като горските пожари в Гърция и други части на континента показаха сериозността на проблема.
Учените посочват, че макар топлата фаза “Ел Ниньо” да е сред причините за екстремното време, климатичните промени, причинени от човешката дейност, играят основна роля.
Според последни данни на Световната метеорологична организация и “Коперник” Европа е най-бързо затоплящият се континент, със затопляне два пъти по-бързо от средното за света от 1991 г. насам.
Агенциите призовават за спешни действия за намаляване на въглеродните емисии и справяне с климатичните промени.