Представители на строителния бранш са възразили срещу свръхограничителните условия, обявени от АПИ в огромна поръчка за основни ремонти на републиканската пътна мрежа.
Според изпратени до агенцията възражения поставените от АПИ условия за огромни обороти са неизпълними и дейността ще бъде възложена на шепа фирми, които на свой ред държат други договори за милиарди. Те няма да могат да изпълняват сами тези дейности, ще ползват подизпълнители и ще се стига до забавяния, категорични са в бранша.
Както “Сега” писа, скандалната поръчка е разделена на 9 обособени позици, включващи всички пътни области на страната. Прогнозната стойност на договорите по всяка една позиция е 250 млв. лв., като ще се сключват рамкови споразумения с до 3 фирми на позиция за 4 годишен период. За всяка обособена позиция с очаквани строителни дейности от 250 млн. лв. за 4 години АПИ поиска кандидатите да доказват минимален общ оборот за последните 3 години 500 млн. лв.
Отделно от това се иска доказване на специфичен оборот – минимум 250 млн. лв. за 3 години в сферата на ново строителство или основни ремонти. Както “Сега” писа, тези изисквания са максимално възможните по закон на фона на сключването на споразумения, при които може да се постигнат много по-ниски нива на възлагане на конкретния изпълнител.
Ако иска наистина да има конкуренция и да сключи споразумения по всяка позиция с трима изпълнители, АПИ трябва да се договори с общо 27 фирми. В България няма 27 фирми, които да успеят да покрият тези огромни изисквания за оборот, категорични са представители на бранша. Оттам изтъкват и липсата на числова логика в поставените условия – иска се минимален оборот за последните 3 години в размер на 500 млн. лв. – средно по 166 за година , при положение, че се предлагат 4 годишни договори за максимум 250 млн. лв. или средно 62.5 млн. лв. на година, и то ако сумата отиде в един единствен изпълнител, дават пример от бранша.
Фирмите, които могат да отговорят на тези изисквания, вече имат договори за стотици милиони и нямат капацитет да работят едновременно по всички тях. Те работят по огромни договори за текущо пътно поддържане, отделно имат договори по изграждането на магистралите, изтъкват още специалисти. Ще се получи така, че едни и същи фирми ще държат и текущо поддържане, и основен ремонт. Съвсем наскоро бяхме в епицентъра на скандали заради невъзможността да се разграничат двете, казват още строителите.
Че финансовите изисквания са изумили потенциалните кандидати личи и от изпратените въпроси и дадени разяснения, които са публични и са публикувани в профила на купувача на АПИ. В един от въпросите заинтересована фирма пита дали ако участва в две позиции, оборотите ще се сумират, тоест ще се изисква оборот от 1 млрд. лв. за три години. На този въпрос от АПИ са отговорили отрицателно и са обяснили, че няма да има сумиране и ще важи сумата 500 млн. лв.
Така не става ясно на каква математическа логика изначално почива това изискване – за две позиции, тоест два пъти повече работа, се иска същия оборот като за една. От отговорите става ясно и че ще се допусне участие на една фирма в повече от две позиции, независимо, че е поставено условие да се участват в до две. Това ще е възможно, ако фирмата се включи в различни консорциуми, които на свой ред кандидатстват в по две позици.
Това отново би било равнозначно на концентрация. Въпроси предизвикват и изискванията към специфичен оборот, като се е наложило АПИ да отговаря на конкретни въпроси как ще третира извършван основен ремонт на различни категории пътища. Крайният срок за подаване на документи по процедурата е 20 ноември. Засега шансовете за сформиране на редовно правителство до тази дата не изглеждат големи.