Община Монтана обяви успешното завършване на проекта „Културни пътеки на приятелството“, в рамките на който 120 деца, повечето от които са от ромски произход, са обучени в различни изкуства. Новината беше съобщена от Мая Димитрова от Общината по време на конференция, организирана по повод края на проекта.
В шест училища на територията на община Монтана са сформирани 12 творчески групи. В Общинския младежки дом в Монтана е създаден интеграционен център, където са обособени музикално-танцова трупа, театрална трупа и група по изобразително изкуство и приложни изкуства за деца и младежи от ромски произход.
По повод Международния ден на ромите на 8 април е проведен арт-фестивал „Монтана рисува, пее и танцува“ с изяви на ромски творци. Фестивалът привлече над 2000 души – участници и публика. В Регионалния исторически музей в Монтана е представено проучване върху историята и културата на ромите в община Монтана и региона.
В рамките на проекта е организирана арт кампания с конкурс за есе и рисунка в училищата в Монтана. Проведени са седем срещи на деца с успели роми, изявени в изкуството и културата. Проведени са също присъствени и онлайн обучения по танци.
Проектът „Културни пътеки на приятелството“ се изпълнява от Община Монтана в партньорство с фолклорна танцова група „Спорид“ от град Боргарнес в Исландия.
Средствата за проекта са отпуснати от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година и са в размер на 119 055,28 лева. Те са 100 процента безвъзмездна финансова помощ, уточни Димитрова.