Държавата всяка година отпуска милиони левове по програмата „Бедствия и аварии“ — уж за да помага на хората след наводнения, свлачища и други бедствия. Но често зад тези пари се крие не помощ, а схеми за обогатяване, съмнителни ремонти и политически игри.
Средствата по програмата се разпределят от Междуведомствената комисия към Министерския съвет. Исканията идват от общините, които след природно бедствие подават доклад за нанесените щети. Комисията преценява и одобрява сумите, а окончателното решение се взема от правителството. Звучи просто. Но точно тук идват въпросите.
Примерите, които създават съмнения
Карлово, 2022 г. — След катастрофалните наводнения в селата Богдан и Каравелово, държавата отпусна над 10 млн. лв. за възстановяване. Част от парите отидоха за спешно изграждане на диги и почистване на речни корита. Но местни жители сигнализираха за фирми без техника, които печелят обществени поръчки, а работата вършат подизпълнители.
Бургас, 2018 г. — При наводненията тогава над 5 млн. лв. бяха отпуснати за спешен ремонт на пътища и мостове. Проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция установи, че част от обществените поръчки са проведени без нужната прозрачност.
София, 2020 г. — Столичната община получи 1.8 млн. лв. за укрепване на свлачище в кв. Банкя. Граждански организации обаче поискаха ревизия, след като се оказа, че същото място е укрепвано със средства по програмата и само 5 години по-рано.
И в област Монтана програмата „Бедствия и аварии“ редовно отпуска средства за възстановяване, но и тук не липсват въпросителни.
Чипровци, 2022 г. — След наводненията, Междуведомствената комисия отпусна близо 1.5 млн. лв. за ремонт на пътната инфраструктура и почистване на речни корита в общината. Местни жители обаче сигнализираха, че част от почистените корита са били затлачени отново по-малко от година по-късно.
Берковица, 2023 г. — Бяха отпуснати 2.3 млн. лв. за укрепване на свлачища в района на прохода „Петрохан“ и възстановяване на мост над река Берковска. Част от работите стартираха със закъснение, а местни медии отбелязаха, че строителната фирма е близка до кръгове на бивш депутат от региона.
Община Брусарци, 2024 г. — Средства в размер на 780 хиляди лв. бяха предоставени за възстановяване на диги по река Огоста. В социалните мрежи потребители изразиха съмнение, че ремонтът е „козметичен“, тъй като при следващите по-силни валежи наводненията отново се повторили.
Вършец, 2023 г. — Правителството одобри 1.1 млн. лв. за почистване и укрепване на речното корито в централната част на курортния град след зимни порои. Някои от местните активисти обаче заявиха, че за превенция се е говорело още през 2019 г., но реално мерки са взети едва след като настъпи бедствието.
В Община Бойчиновци, програмата „Бедствия и аварии“ не остава незабелязана. През последните години са отпуснати значителни суми, но ефективността на тези ремонти остава под въпрос.
2022 г. — След поройните дъждове през юли, за възстановяване на пътната инфраструктура в с. Бели брег са отпуснати 365,000 лв.. Въпреки обещанията за бързи ремонти, местни жители съобщават, че част от работата е била бавна, а някои участъци на улицата са отново в лошо състояние след следващи дъждове.
2023 г. — Поради опасност от наводнения, 210,000 лв. са отпуснати за укрепване на диги край река Огоста, преминаваща през района. Проблемът обаче остава, като някои от дигите се оказаха неефективни при следващите по-силни валежи.
2024 г. — След сериозни свлачища в района, 490,000 лв. са предназначени за ремонт на общинския път между селата Владимирово и Ерден, част от който беше разрушен. Работата започна след дълго забавяне, а местни жители сигнализираха за нередности в изпълнението и използването на подизпълнители.
Пари за превенция или за „пожарно“ кърпене?
По замисъл фондът за бедствия трябва да служи не само за възстановяване, но и за превенция. На практика обаче, повечето пари се харчат след настъпило бедствие. Според експерти от Камарата на инженерите по водите, проблемът е системен: вместо да се чистят редовно речните корита и да се укрепват свлачищата, държавата реагира чак след като щетите са налице.
Колко струва „бедствието“?
В последните 5 години по програмата „Бедствия и аварии“ са изразходвани над 250 милиона лева. Най-много пари отиват за:
Възстановяване на пътища и мостове.
Укрепване на свлачища.
Чистене на речни корита.
Възстановяване на водоснабдителни системи.
Интересен факт е, че в предизборни години обикновено се отчита „рекорден“ ръст на исканията за финансиране, което кара мнозина да подозират, че програмата понякога се ползва за наливане на свежи средства в определени региони.
Има ли решение?
Според анализатори, за да се спре практиката парите за бедствия да изтичат като в пясък:
Трябва да има пълна онлайн публичност на всички искания, одобрения и разпределени суми.
Да се засили контролът върху изпълнението на възстановителните дейности.
Да се насочат повече средства към превантивни мерки, вместо само към „гасене на пожари“.
Програмата „Бедствия и аварии“ е от жизнено значение за общините, които се борят с природни катастрофи. Но тя продължава да е и територия, където бедствието понякога се превръща в бизнес. Дали парите ще отидат за истинско възстановяване или за джобовете на близки до властта фирми — това зависи от контрола, който обществото упражнява над всяка изхарчена стотинка.
Забележка: Информацията в тази статия е събрана от публично достъпни източници, включително социални мрежи и интернет. Възможно е да има неясности или грешки, тъй като някои данни не са официално потвърдени.
За Община Бойчиновци, наличната информация е ограничена. Официалният сайт на общината предоставя достъп до „План за защита при бедствия Бойчиновци 2024“, който съдържа мерки за превенция и реакция при бедствия и аварии . Въпреки това, няма публично достъпни данни за конкретни финансови разходи по програмата „Бедствия и аварии“ за тази община.
Информацията за разходите на Община Бойчиновци по програма „Бедствия и аварии“ е достъпна в официални документи, свързани с Националния план за защита при бедствия. Според Външния авариен план на АЕЦ „Козлодуй“, предоставен от Министерството на вътрешните работи, Община Бойчиновци е включена в списъка на общините, попадащи в зоната за неотложни защитни мерки при радиационна авария.