Областният съвет на ДПС – Монтана съобщи, че организира мирен протест в подкрепа на стабилността и диалога в държавата. Решението е взето на заседание на структурата, на което е разгледано развитието на политическата обстановка в България през последните дни.
Според местната организация обществената среда остава напрегната, като в страната се наблюдава засилена гражданска активност, различни форми на демонстрации и множество публични реакции към решения на институциите.
Според ДПС – Монтана това създава необходимост политическите сили да демонстрират готовност за разбирателство и последователни действия, насочени към запазване на обществения ред и стабилност.
През последната седмица в София и други големи градове се проведоха протести, свързани с различни искания – от политически промени до недоволство от действия на управляващите и от начина, по който функционират институциите.
Част от демонстрациите преминаха под граждански лозунги, други – под формата на партийни събития или организирани инициативи на групи с определени политически позиции.
Наред с тях се появиха и обяви за предстоящи контра протести, които да изразят противоположни обществени настроения.
Така в някои региони на страната се създаде своеобразна серия от последователни прояви, при които различни политически и граждански групи излизат, за да представят своите позиции по актуални въпроси.
На този фон местните структури на политически сили в различни области също взимат решения за събития, целящи да обединят гражданите около определени послания или да изразят отношение към настоящата ситуация.
В този контекст ДПС – Монтана обявява, че организира мирна проява „в подкрепа на стабилността и диалога“. Според тях целта е да се изпрати сигнал, че обществото има нужда от по-спокоен тон, от отворено общуване между институции и граждани и от управление, което да се стреми към предвидимост и последователност в решенията си.
Събитието е насрочено за 9 декември 2025 г. от 18:00 часа на площад „Жеравица“, пред сградата на Областната администрация в Монтана.
Организаторите посочват, че проявата е отворена за всички граждани, независимо от политическите им възгледи, които желаят да подкрепят идеята за обществен диалог и по-умерена публична среда.
От Областния съвет на ДПС – Монтана подчертават, че засилващите се политически противопоставяния в страната създават предпоставки за нестабилност.
Поради това те смятат, че е важно да се подчертае необходимостта от по-широко обсъждане на проблемите, включване на повече гледни точки и избягване на конфронтационен подход.
Местната структура заявява, че протестът има за цел да покаже, че Монтана подкрепя позиция, насочена към разбирателство, а не към ескалация, и че запазването на общественото спокойствие е ключово за развитието на страната през следващите месеци.
Протести са оповестени за много градове в страната на този ден от страна на ДПС – Ново Начало.












