Народният представител от “Възраждане” Петър Петров изиска информация от министъра на външните работи и всички отговорни ресорни институции, във връзка с броя на издадените електронни фишове за установени нарушения, чрез мобилни технически средства за период от 6 месеца, както и за заплатените такива.
“От 15.10.2023 г. заработи нова електронна система в МВР, с която стана възможно връчването по електронен път на издадени електронни фишове за установени нарушения по Закона за движение по пътищата (на ограниченията на скоростта). Важно е българската общественост да получи информация за броя на установените нарушения от мобилни технически устройства и устройства тип „триноги“ за всеки от последните шест месеца и да се прецени дали има ръст на установените нарушения след като стартира новата система за връчването им по електронен път/чрез съобщения или по имейл/.
Чрез тази конкретна информация, разпределена по области, ще може да се направи извод, дали дейността на МВР по установяване на нарушения е концентрирана, със съсредоточаване на ресурс на с-р „Пътна полиция“, предимно в Столична община, с цел отчитане на повече нарушения тук и респективно налагане на повече наказания с електронни фишове за по-голяма събираемост на парични глоби. Не е тайна за никого, че най-платежоспособното население е концентрирано в този град. Или пък, съответно тази дейност на МВР е съобразена и отразява спецификите на натовареността на трафика и на движението на МПС по основните пътни артерии на територията на страната по области”, заяви народният представител от “Възраждане”, Петър Петров.
С оглед на получената от МВР информация в три отделни отговора, става ясно, че отново се правят нецелесъобразни законодателни промени, които не носят никакъв реален, практически резултат. Отсъства и фискален ефект и резултат от законодателните изменения за онлайн връчвания. Това сочат данните, според които за последните шест месеца, от издадените общо 737 952 броя електронни фишове в страната, общо връчените по електронен път административни документи са едва 51 917, или под 7%. От тях са заплатени само половината – 25 116 глоби, които са на обща стойност 1 912 013 лева. Освен това се оказва, че Министерството на вътрешните работи не поддържа тази статистика, разпределена по области. Но видно от отговора на министъра, в СДВР и в София-област има съсредоточени най-много мобилни камери тип „триноги“, съответно 19 и 16. От това следва, че се преследва санкциониране предимно на лицата, които живеят в столицата. Това обаче не дава абсолютно никакво положително отражение, по отношение на събираемостта.
“Аматьорската, недалновидна и посредствена законотворческа дейност на управляващото престъпно мнозинство, става ясна, за пореден път. Правят се изменения на парче с популистка цел, без да се осмислят последствията, резултатите и влиянието от тях в обществен и правно-административен план. Става ясно, че вследствие на промените, свързани с електронното известяване и връчване на фишове, не се очаква никакво подобрение на събираемостта, с която бе мотивирана тази законодателна промяна с допускане на онлайн-връчване.“, коментира още Петър Петров от “Възраждане.”