Млад ломски шахматист ще участва на Световно първенство
Младият шахматен талант от Лом Явор Цонев ще участва на Световно първенство по шахмат. Форумът ще се проведе в Италия между 14 и 28 юни.
Само преди дни Явор триумфира в общинския турнир по шахмат, организиран в Монтана по повод празника на града – Свети Дух. Той се наложи над повече от 30 състезатели и заслужено завоюва първото място. С поредния си успех Явор затвърди репутацията си на един от най-перспективните млади шахматисти в региона. Той, обясни, че започва да се занимава със шах от ранна детска възраст.
„Занимавам се със шахмат полупрофесионално от 7-годишен. В Монтана имаше силна конкуренция. Не беше турнир за подценяване. Мисля че там придобих важен опит, беше подготовка за Световното в Италия, което е по-късно през този месец – между 14 и 28 юни. Там ще играем класически шах. Всяка държава праща някои от най-добрите си играчи и ние играем един срещу друг. Световното е до 18 г. Целите ми са да се представя добре, да представя държавата добре. Да обменя опит, главно отивам, защото обожавам спорта и харесвам да го играя“, разказва момчето.
Ломският талант в шахмата вече е побеждавал голяма част от водещите шахматисти не само в региона, но и в страната.












