• Защита на авторско съдържание
  • Реклама
  • Вход
Montana Live TV
Независим Сайт
  • Новините днес0
  • Монтана
    • Институции
    • Спорт
    • Бизнес
    • Кино и Театър
    • Здравеопазване
    • Развлечения
  • Регион
  • Национални
    • Актуална пътна обстановка
  • Крими
  • Избори
    • Избори за народно събрание 2023
    • Местни избори 2023
  • Любопитно
    • Интернет
    • Стил и красота
    • Хороскоп
  • Спорт
  • Видео
  • На живоLive
Няма резултат
View All Result
Новините Монтана
  • Новините днес0
  • Монтана
  • Регион
  • Национални
  • Крими
  • Избори
  • Любопитно
  • Спорт
  • Видео
  • На живо

Сачева: Борисов ще получи първия мандат

от Montana Live
08.12.2024
Чете се за:1 мин.
A A
Share on FacebookShare on X

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде получен от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той е номинацията на структурите на ГЕРБ-СДС за премиер и няма промяна в позицията на партията по този въпрос независимо от вече обявено несъгласие на потенциални партньори в търсенето на управленско мнозинство.

Това се разбра от изказване пред БНР на депутата на ГЕРБ-СДС Деница Сачева. В ефира на националното радио Сачева намекна обаче, че е възможен компромис за промените в съдебната власт в търсенето на компромис за коалиционно управление.

“Ние работим с вота на българските граждани, с начина, по който са ни подредили и с възможностите да има правителство със стабилен 4 годишен мандат. Можем да работим с ПП-ДБ , с БСП и ИТН и това бе очертано още в началото”, коментира Сачева. Според нея политическият разговор не може да започва с личности, а трябва да започва с принципи и ГЕРБ-СДС няма причина да сменя кандидата си за премиер. Според Сачева още няма политически разговори за правителство и ПП-ДБ трябва ясно да каже дали иска да има правителство.

“Експертите на ГЕРБ-СДС ще анализират внимателно внесения законопроект за реда за назначаване на главен прокурор, но трябва да внимаваме да не дестабилизираме и съдебната власт”, коментира Сачев. Тя допълни, че главният прокурор на няколко пъти е бил сменян заради нехаресване и не е ясно какво се разбира под харесван главен прокурор. “Склонни сме да направим съответните компромиси, за да има компромис за коалиционно правителство, но не сме склонни да работим под диктат и на инат”, каза още Сачева.

Като почти невъзможна определи съпредседателят на ПП Асен Василев формулата за общо управление на страната с 4 партийни играча – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП. Василев бе категоричен, че няма да се водят никакви разговори преди получаване на подкрепа за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски и ДПС-Ново начало. Василев не изключи възможност ДБ да пристъпят към такива разговори независимо от липса на подкрепа за декларацията, но зяви, че това ще е разносилно на дълбок разлом в отношенията с ПП. Василев изтъкна и че има прекалено много различия с БСП за бъдещи политики.

“Двете правителства, които успяхве да съставим в тази размешана ситуация, станаха възможни, защото имаше ясна управленска и законодателна програма. Преди въобще да пристъпим към въпроса кой”, изтъкна Василев. Според него подходът на ГЕРБ-СДС сега не бил такъв, а само се казвало Борисов – премиер и “дайте да разделим министерствата”. Според Василев не било толкова трудно да се приеме декларацията за санитарен кордон, както направили БСП, и така парлааментът вече имал избран председател.

“БСП е пета политическа сила. За да се реши кризата, хубаво е първият и вторият да започнат да си говорят”, коментира Драгомир Стойнев от БСП. Според него ГЕРБ-СДС са направили първата крачка, необходима за първия етап да заработи Народното събрание и Борисов наистина е върнал жеста на БСП с разрешаването на сходна криза в миналото с избора на Вежди Рашидов начело на институцията.

ОТГОВОРНОСТ

Не бягам от отговорност. Така новият председател на НС Наталия Киселова коментира хипотезата дали би приела евентуално да бъде служебен премиер при липса на съгласие за съставяне на редовно правителство. Киселова обяви, че като председател на НС ще положи усилия да има приет закон за държавния бюджет до края на годината. “Ще проведем разговор с парламентарните групи –  дали да има извънредни заседания или да се работи между Коледа и Нова година. Моите усилия ще бъдат и в двете посоки, за да може на 31 декември да има приет закон за бюджета“, добави Киселова.

Пишете ни Facebook група Facebook страница YouTube канал
Ако искате да ни подкрепите, можете да направите дарение през PayPal
PayPal
Предишна

Внимание! Рязко увеличение на случаите на варицела в Монтанско

Следваща

София вече праща глобите на шофьорите със замърсяващи автомобили

Прочетете още

Делото за „Синя“ и „Зелена“ зона в Монтана се отлага, спорът за цените продължава

Делото за „Синя“ и „Зелена“ зона в Монтана се отлага, спорът за цените продължава

от Montana Live
30.05.2026

Първото съдебно заседание по делото срещу решението на Общински съвет – Монтана за цените на...

Китайско-евроазиатският форум за сътрудничество в Монтана приключи

от Montana Live
29.05.2026

Представители от различни държави от Централна и Източна Европа обсъдиха възможности за развитие на Китайско-евроазиатското...

Съдът в Монтана гледа делото срещу скъпото паркиране в „Синя“ и „Зелена“ зона

Съдът в Монтана гледа делото срещу скъпото паркиране в „Синя“ и „Зелена“ зона

от Montana Live
24.05.2026

Административен съд – Монтана ще разгледа на 29 май дело срещу увеличението на цените за...

Петър Петров предупреди: Монтана остава сред най-засегнатите от безводието региони

Петър Петров предупреди: Монтана остава сред най-засегнатите от безводието региони

от Montana Live
24.05.2026

Темата за тежките проблеми с водоснабдяването в Област Монтана беше поставена остро по време на...

Покажи още
Следваща

София вече праща глобите на шофьорите със замърсяващи автомобили

Предколедна секира с храните

Предколедна секира с храните

Асен Василев: Божанков лъже за преговори с Възраждане. Да, България вкара Пеевски в конституционната реформа

Асен Василев: Божанков лъже за преговори с Възраждане. Да, България вкара Пеевски в конституционната реформа


Чистота на въздуха в Монтана Добро
PM2.5
1,0 µg/m³
PM10
1,2 µg/m³
Обновено: 04.06.2026 09:11 • Източници в радиус: 7
Виж картата на сензорите (Sensor.Community)

Последни новини

Почина най-възрастният инфлуенсър от Монтанско

Почина най-възрастният инфлуенсър от Монтанско

01.06.2026
Задържаха 17-годишен за нападение над кмета на село Вирове в Монтана

Задържаха 17-годишен за нападение над кмета на село Вирове в Монтана

01.06.2026

Общинският съвет в Монтана удостои д-р Красимир Каменов с почетен знак

01.06.2026
  • Синът на кмета на Монтана влиза в новия сезон на „Ергенът: Любов в рая“

    Синът на кмета на Монтана влиза в новия сезон на „Ергенът: Любов в рая“

    5563 споделяния
    Споделяне 2225 Tweet 1391
  • Трагедия! Пребиха до смърт млад мъж в Пъстренците

    3729 споделяния
    Споделяне 1492 Tweet 932
  • Нова заповед регулира движението на тежкотоварни автомобили през прохода Петрохан

    2768 споделяния
    Споделяне 1107 Tweet 692
  • Тъжна вест разтърси Монтана: почина обичан лекар и човек

    2704 споделяния
    Споделяне 1082 Tweet 676
  • Извънредно! Светлин Сретениев е приет в болница

    2653 споделяния
    Споделяне 1061 Tweet 663

Новините Монтана

Montana Live TV е независима регионална информационна медия, която отразява новини, спорт, култура и обществен живот от област Монтана и Северозападна България.

Новините Монтана
Контакти

гр. Монтана, България

Редакция: [email protected]
Реклама: [email protected]
Сигнали: [email protected]

Политики
  • Политика за поверителност
  • Бисквитки
  • Общи условия
  • Рекламна политика
  • Нашият кодекс
  • Реклама

© 2026 Montana Live TV - е независима медия.
Всички права запазени.

Welcome Back!

Login to your account below

Забравена парола?

Вземете вашата парола

Моля, въведете вашето потребителско име или имейл адрес, за да нулирате паролата си.

Вход
Montana Live TV
Няма резултат
View All Result
  • Условия за ползване
  • Политика за използване на бисквитки
  • Защита на авторско съдържание
  • Рекламна политика
  • Нашият кодекс
  • Реклама
  • За контакт
  • На живо