Разплитат се нови детайли около мащабната специализирана полицейска операция в област Монтана, насочена срещу престъпленията против политическите права на гражданите. При акцията, проведена вчера на територията на целия регион, бяха иззети 197 лични карти и 6 паспорта, издадени на починали лица – факт, който още тогава породи съмнения за сериозни изборни злоупотреби.
Сега става ясно, че част от тези документи са открити при претърсване в кметството на село Долни Цибър, община Вълчедръм. Освен личните карти и паспортите, е иззето и разрешение за пребиваване на чужденец. По първоначални данни на полицията, всички документи са принадлежали на вече починали хора.
Мъртвите „гласуват“? Полицията откри десетки документи на покойници в Монтанско
Откритието поставя изключително тежки въпроси – както за начина, по който тези документи са съхранявани, така и за евентуалната им употреба в схеми за манипулиране на вота. Подобен обем от лични документи, концентриран на едно място, трудно може да бъде обяснен с административен пропуск.
Разследването продължава, като се проверява дали става въпрос за организирана схема, свързана с изборния процес. Очакват се допълнителни данни от компетентните институции.








