Седемнадесет са одобрените проекти в конкурса „Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав” на Фондация „Америка за България“. Общата сума на финансирането е 1 312 000 лв. В областите Враца, Видин и Монтана са одобрени 10 проекта за над 700 000 лв. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в целевите региони с цел да удължат престоя на посетителите.
Първият одобрен проект в Северозапада е „Предизвикателство: Килимарката” на стойност 13 145 лв. Проектът е за провеждане на тричасови работилници и многодневен летен лагер по тъкане в Чипровци. Участниците в лагера ще проследят и участват в процеса на произвеждане на килими пране на вълна и преденето й, събиране на багрилни растения, боядисване на прежда, тъкане и организиране на ритуали при тъкане.
Вторият одобрен проект е под името „Фестивал на вината от Северозапада” на стойност 22 010 лв. Той е за организирането на фестивал на вината от Северозапада, който ще се състои в края на месец юни 2024 г. Фестивалът ще представи шестнадесет производители на вино от региона. Събитието цели да популяризира не само винения туризъм, но и възможностите за културен и природен туризъм в Северозапада.
Третият проект „Подобряване на достъпа до пещерата „Водната дупка” е на стойност 25 000 лв. и е на Балкански институт по труда и социалната политика Враца. Той е за подобряване на инфраструктурата за достъп и популяризиране на пещерата „Водната дупка” и калето в село Ботуня до Враца. Другите дейности включват възстановяване на варницата в селото, както и поставяне на информационни табели на посочените природни и културни обекти.
С 25 000 лв. ще се финансира и „Възобновяване на маршрута „Връшка чука Ком”. Целта на проекта е да възобнови маршрута Връшка чука – Ком, който е естественото продължение на популярния туристически маршрут Ком – Емине. Дейностите включват създаване на инфраструктура, разчистване и маркиране на туристическите пътеки по цялото протежение на маршрута с дължина от 150 км.
50 000 лв. са одобрени за „Приключенски и фестивален туризъм в долината на скалните рисунки”, като основната цел на проекта е за организиране на многодневни туристически програми в долината на скалните рисунки по поречието на река Искър между населените места Лютиброд, Мездра, Царевец, Роман и Кунино. Районът е богат на природни, културни и исторически забележителности, част от които древни скални рисунки, намиращи се в местните пещери. Проектът се осъществява с кметството на село Царевец, което ще организира фолклорен фестивал „Белокаменица” и Фестивал на сапуна.
50 000 лв. са отпуснати и на Сдружение „Вола Опън Майнд” за „Организиране на фестивала „Open Vratsa” за организирането на второто издание на градския фестивал Open Vratsa на улица „Търговска” във Враца. Целта на проекта е да популяризира градската култура. Фестивалът включва пешеходни и архитектурни турове на града, две сцени с музика, театър, литература. Фестивалът ще представи занаятчии и творци от региона, арт базар, храни и напитки от местни производители. Проектът се осъществява в партньорство с туристическата платформа „Open Vratsa”.
„Camper STOPS VLASHKO” получава 120 000 лв. за организиране на турове, платформа, арт инсталации и календар в три влашки села около Видин: Кошава, Делейна и Ясен. Проектът включва изграждане на обща система за резервации, споделена между селата; обучение за местните домакини в използването на системата и рекламирането й; създаване на инсталации, вдъхновени от местния фолклор и създадени от съвременни артисти. Маршрутите ще включват тур из влашката орнаментика по къщите, спирки в домовете на местни хора, музикални и занаятчийски преживявания. Проектът се осъществява в партньорство с местните кметства, читалища, експерти по етнография и артисти.
За „Destinations „Dunav Ultra” са отделени 120 000 лв., като целта е със средствата да се надгради мобилното приложение „Dunav Ultra” чрез създаване на уикенд пътувания до региони от маршрута и около него – Видин, Белоградчик, Никопол, Белене, Русе и Русенски лом, Сребърна и Силистра. Туристите ще опознават по-задълбочено отделните дестинации и ще преминават 750-километровия веломаршрут поетапно. Проектът се осъществява в партньорство с отделните общини и местни туристически бизнеси като места за настаняване, ресторанти, ферми и други. Маршрутите преминават през природни паркове и културно-исторически обекти, които ще бъдат акцент от предложенията за уикенд пътувания.
Проектът „Eco Destination „Iskarskoto Defile” на Дирекция на Природен парк „Vrachanski Balkan” получава 139 160 лв. Средствата са за развитие на Искърското дефиле като екодестинация с единен облик и визуална идентичност. В рамките на проекта ще се направи проучване на туристическото предлагане, ще се проведат срещи и обучения, разработване на маркетингова стратегия и визуална идентичност и изграждане на два кръгови маршрута с панорамни площадки. Проектът се осъществява в партньорство с Община Мездра, местни хотелиери, къщи за гости, винарни, спортни и туристически клубове.
Най-много средства получава „Key to the Northwest” 149 963 лв. Парите са за развитие на туризма в региона около община Мездра. Ще бъдат разработени туристически пакети в сътрудничество с местни занаятчии, артисти и предприемачи. Основните дейности включват надграждане на инфраструктурата, включваща глемпинг зона с артистичен дизайн, зони за отдих и разнообразни вело и пешеходни маршрути. Всички дейности ще бъдат налични на онлайн платформа за информация и резервации, допълнена с виртуален гид. Партньори в проекта са Община Мездра, кметството на село Ослен Криводол, дирекциите на културно-исторически и природни обекти, местни бизнеси, ферми, организации, спортни клубове.