Проблем с подводен тръбопровод, свързващ газовото находище „Шах Дениз“ с терминала в Сангачал, Азербайджан, доведе до временно спиране на доставките на природен газ за България и Сърбия.
Британската компания BP, оператор на находището, обяви, че платформата „Шах Дениз Алфа“ (SDA) е затворена поради оперативни причини. Компанията увери, че всички служители са в безопасност, няма екологични последствия и че се работи за разрешаване на проблема възможно най-бързо.
В България „Булгаргаз“ потвърди, че доставките от Азербайджан са прекъснати от 7 януари, но временно се компенсират чрез доставки от турската компания „Боташ“. Според изявлението на компанията, азерският газ се очакваше да бъде възобновен на 11 януари, но проблемът остава нерешен.
Сърбия също отчете прекъсване на доставките, което президентът Александър Вучич уточни, че е засегнало дневен обем от 1,7 милиона кубични метра газ.
Газ от находището „Шах Дениз“ се доставя още на Италия, Гърция, Турция и други европейски страни.