България е готова да започне реформа в образованието, като използва Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). На среща с ръководителя на PISA Андреас Шлайхер във Финландия министърът на образованието и науката Галин Цоков се съгласи, че PISA ще изиграе ключова роля за промяна на модела на оценяване и преподаване в българската образователна система.
Инициативата е в отговор на постоянно ниските резултати на българските ученици в международните сравнителни тестове, провеждани от PISA. Министър Цоков изтъкна провежданите реформи и изрази целта да се премине от традиционното заучаване към развиване на умения и компетентности у учениците.
“Започнахме редица реформи и целта ни е да положим основите на цялостна промяна в начина на оценяване на знанията на учениците”, подчерта министър Цоков, като визията е да се отдалечим от по-ниските места в международните образователни класации.
Андреас Шлайхер призна устойчивостта на България, като отбеляза, че страната е в състояние да подобри резултатите си. Той изрази увереност в способността на България да надгради настоящите си позиции, сигнализирайки за потенциал за положителни промени в образователния пейзаж. Очаква се съвместните усилия между България и PISA да доведат до значителен напредък в оценяването на образованието и методиките на преподаване в страната, което ще допринесе за подобряване на резултатите на учениците.