Високите температури през първата и началото на втората 10-дневка на април, отсъствието на валежи и активната вегетация на земеделските култури доведоха до рязко понижение на почвените влагозапаси, се посочва в прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. На места в източните и южните райони нивото на влагозапасите в 50-сантиметровия почвен слой при зимните житни култури е незадоволително за сезона – под 65% от пределната полска влагоемност.
След относително сухото и необичайно топло за сезона време през втората половина от следващия 7-дневен период се очаква положителна промяна в агрометеорологичните условия. През втората половина от второто десетдневие на април се прогнозира повишена вероятност за валежи със стопанско значение, преодоляване дефицита на влага в горните почвени слоеве и подобрение на условията за протичане на началните фази от вегетацията на засетите ранни и средноранни пролетни култури. Тези валежи ще се отразят благоприятно на встъпилите във фаза вретенене зимни житни култури – фаза, през която растенията формират репродуктивните си органи и са с повишени изисквания си към влагата в почвата.
През периода при рапицата ще се наблюдава бутонизация и цъфтеж. При лозата в полските райони ще протичат фазите от разпукване на пъпките до формиране на първите листа (1-3 лист). През този период се активизира вредната дейност на лозовата пъстрянка и сивата лозова педомерка. При плътност на вредителите над икономическия праг на вредност (пъстрянка – след разпукване на пъпките 2 гъсеници на главина) е наложително третиране.
По-подходящи условия за провеждане на растителнозащитни пръскания ще има през първата половина от периода. При черешата и вишната не трябва да се пропуска следцъфтежното третиране срещу цилиндроспориозата (бяла ръжда), при семковите овощни видове – срещу струпясване и брашнеста мана.
В края на периода не се изключва вероятността за градушки. При засегнатите от градушка овощни култури за ограничаване риска от зарази с патогени се препоръчва при първа възможност третиране с медсъдържащи фунгициди.