“Възраждане” е единствената политическа организация, която се занимава с проблемите на малките населени места в България и предлага мерки срещу тяхното продължаващо обезлюдяване. За краткото време, в което съществуваше 50-то Народно събрание, като народен представител от тази област съм се постарал да ангажирам държавната власт с проблемите на населени места във всяка една от общините, които попадат в рамките на областта”, каза на отворена среща с гражданите на село Сумер, водачът на листата на 12 МИР Монтана – Петър Петров.
Въпроси като необходимостта от откриването на един държавен дом за възрастни хора с нужда от обслужване, на територията на община Монтана, като предложението на Възраждане да има машини-автомати за лекарства в селата като Сумер, като исканията за адекватна транспортна свързаност са все поставяни в Народното събрание с цел да подобрят условията на живот на хората в този регион. Борбата с незаконните сметища, изчистените такива в Сумер след сигнали на Петров и наложената парична глоба от РИОСВ на кмета на това село са част от резултатите, постигнати от “Възраждане” по времето на последния парламент.
Заместник-председателят на “Възраждане” посочи, че все повече хора се доверяват на политическата организация, защото в нея няма частни интереси, а народните представители винаги правят това, което са казали, че ще свършат. Зад тях не стоят корпоративни интереси, които да бъдат прокарани на гърба на местното население.
В тази връзка най-големият проблем, който Петров очерта пред местните жители, е свързан с възможността, именно в землището на селото да бъде изградено дълбочинно хранилище за загробване на отработеното американско ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“.
След наложените санкции на Русия, тя спря 50-годишния прием на отработено ядрено гориво и сега то се съхранява на площадката на атомната централа, като плановете на правителството в изпълнение на европейските изисквания са да бъде изградено хранилище за загробването му, на българска територия. От скорошното изслушване на министъра на енергетиката и от отговора му на поставен от Петров въпрос за село Сумер стана ясно, че не се отрича възможността, именно тук да бъде изградено това хранилище, както и че е възможно да се приема ядрено гориво от други електроцентрали на съседни страни.
Бе потвърдено от министъра, че именно в Северна България такова ще бъде построено, а според доклади на БАН село Сумер било най-подходящо за тази цел, по 28 различни показателя, включително и като „село със затихващи функции“.
Петър Петров заяви, че е непримирим относно недопускането подобен проект да бъде реализиран от евроатлантическото мнозинство, защото последиците върху населението и околните общини ще бъдат пагубни и непоправими. Той каза още, че ще работи активно в 51-вия парламент за това, да не бъде допуснато подобно нещо, не само на територията на област Монтана, а и никъде в страната. Според него, спешно трябва да бъдат премахнати санкциите срещу Русия и да бъдат проведени преговори за ново приемане на ядрените отпадъци от АЕЦ „Козлодуй“. Жителите на селото, присъстващи на срещата, заявиха пълна подкрепа за това.