Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров отправи апел по бТВ към местната власт да вземе незабавни мерки за справяне с изключително остарялата ВиК инфраструктура.
Той самият бил засегнат и лично от водния режим в Плевен, където живее семейството му, а той се прибира там в петък. Налагало му се е дори да събира дъждовна вода. В града има водоподаване четири часа сутрин и още толкова вечер. Министър Димитров припомни, че Плевен е на воден режим от повече от 35 години.
Димитров отбеляза, че основният проблем са големите загуби по водопреносната мрежа. Той изтъкна, че трябва да се инвестира основно във водоснабдителна инфраструктура, която отдавна е амортизирана и има спешна нужда от подмяна. По думите му, дори да се намери алтернативен водоизточник, загубите отново ще са колосални.
Основно 12 язовира се ползват за питейно-битово водоснабдяване в страната. Към момента те са запълнени средно на 62 на сто. Под 50% е нивото на яз. “Асеновец”, “Тича” и “Камчия”, които са запълнени на около 45% и “Ясна Поляна” – на 43 процента.
Петър Димитров посочи, че загубите по водопреносната мрежа в Плевен са над 70%. Шумен има изграден воден цикъл за около 93 млн. лева и въпреки това загубите там са 83%. В Сливен е изпълнен ВиК проект за 95 млн. лв., след който загубите леко са намалени, но също към момента са 83%. Екоминистърът каза още, че за 5 години не са взети никакви мерки за водната криза в Перник, като загубите там са 82%
Димитров заяви, че при водите за напояване ефективността е още по-ниска и работата по справяне с проблема трябва да стане държавна политика. Той отбеляза още, че тенденцията на засушаване е трайна, като последните четири години са изключително сухи.
Министърът призова местната власт да обърне внимание на ангажимента си за поддържане на водоснабдителната инфраструктура. Той отбеляза, че много малка част от подадените проекти за финансиране по инвестиционната програма за общините са за ВиК инфраструктура. Тази година за Плевен са предвидени 50 млн. лв., а за тригодишния период на програмата – 150 млн. лв. Екоминистърът подчерта, че общините трябва да преосмислят тези проекти и да се акцентира на изграждането на ВиК инфраструктура. По думите му от Плевен няма подаден нито един такъв проект.
Той каза също, че в сряда ще се проведе среща на кмета на Плевен с регионалния министър точно във връзка с нуждата от преосмисляне на проектите по програмата. Министър Димитров заяви още, че не е нужно да се подменя цялата система, а да се ремонтират участъците с най-големи водозагуби.