През 2024 г. демокрацията ще бъде изправена пред изпитание, за което не е готова. За първи път от началото на ерата на интернет четирите най-големи избирателни блока в света – Индия, Европейският съюз (ЕС), САЩ и Индонезия – ще проведат общи избори през една и съща година. Почти един милиард души може да отидат до урните през следващите 12 месеца, сред буря от дезинформация и дигитална манипулация, различна от всичко, което светът досега е виждал, пише в коментар за Bloomberg Михир Шарма, икономист и старши сътрудник в Observer Research Foundation.
Залозите са изключително важни за бъдещето на самата демокрация. В САЩ ранният фаворит изглежда се радва на възможността да стане диктатор. В ЕС крайната десница е готова да обхване целия континент. Фаворитът на Индонезия е бивш генерал, някога обвинен в нарушаване на правата на човека. А в Индия обсадената опозиция е изправена пред последния си шанс да предотврати това, което иначе може да се превърне в десетилетия на еднопартийно управление.
Поне от 2016 г. знаем, че изборите в дигиталната ера са необичайно уязвими за манипулация. Макар хората, отговорни за почтеността на изборите, да работят усърдно оттогава, те водят истинска война. Победата на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп през 2016 г. и други избори около този период бяха повлияни от внимателно подбрани разкази, ботове и т.н. В отговор по света се появи малка армия от проверяващи фактите експерти, докато механизмите за предпазване на „фалшивите новини“ от навлизане в официалната преса се умножиха.
Опитът на Индия – която, като се има предвид, че има най-много гласоподаватели, е и най-голямата лаборатория в света за изборни злоупотреби – показва границите на тази работа. Колкото повече скрупули имат проверяващите фактите, толкова по-лесно могат да бъдат затрупани с поток от фалшиви новини. Те също така, за съжаление, са хора — и следователно твърде лесни за дискредитиране , колкото и несправедливо да е това.