Анализ, извършен от Института за пазарна икономика (ИПИ), разкри съществени разлики в преките чуждестранни инвестиции между общините Монтана и Берковица. По данни на ИПИ Монтана е привлякла близо 50 млн. евро годишно, докато Берковица е регистрирала инвестиции в размер на 100 хил. евро.
Към началото на 2023 г. общата стойност на натрупаните чуждестранни инвестиции в Монтана достига 48,4 млн. евро, което подчертава привлекателността на общината за международните инвеститори. За разлика от тях, чуждестранните инвестиции на Берковица възлизат на 100 хил. евро през същия период.
В проучването на ИПИ се подчертава, че от 161 общини в страната много отчитат преки чуждестранни инвестиции на ниво, близко до нулата. В някои случаи данните се пазят в тайна, както се вижда в Средногорието, където доминиращ инвеститор оказва влияние върху неразкриването на информация.
Общият размер на преките чуждестранни инвестиции в страната достигна 29,4 млрд. евро, което представлява ръст от приблизително 1,3 млрд. евро в сравнение с предходната година. Столицата погълна почти половината от общия обем на инвестициите, като ключова роля изиграха сектори като информационни и комуникационни технологии, аутсорсинг и търговия. Сред другите общини със значителни чуждестранни инвестиции са Бургас (1,8 млрд. евро), Пловдив (1,4 млрд. евро), Варна (836 млн. евро) и Девня (787 млн. евро).
На глава от населението в Монтана се падат средно 1071 евро преки чуждестранни инвестиции, натрупани от началото на 2018 г. до края на 2022 г. За разлика от тях, инвестициите на глава от населението в Берковица са значително по-малко – 7 евро за същия период.
Експертите на ИПИ подчертават, че това разпределение дава представа за относителната роля на чуждестранния капитал в местните икономики. Забележително е, че Девня води по чуждестранни инвестиции на глава от населението (110 000 евро), следвана от Гълъбово (40 000 евро). Общини от периферията на София, като Божурище (33 000 евро), Елин Пелин (21 000 евро) и Каварна (16 000 евро), също присъстват в челните класации. Сред областните центрове само София (11 700 евро) и Бургас (9 200 евро) се нареждат в първата десетка.
Картата на ИПИ откроява областите с ограничени чуждестранни инвестиции, особено в Северна България по поречието на река Дунав, по сръбската граница и в планинските райони. Различията подчертават различния икономически пейзаж и потенциал за растеж в отделните общини в страната.