В областта на рибарството Европейската комисия ще представи предложението за Регламент на Съвета, определящ за 2025 г. възможностите за риболов в Средиземно и Черно море, след което министрите ще обменят мнения. Република България има положителна нагласа по предложението за Регламент. Определените в него риболовни възможности за цацата в Черно море кореспондират с последните научни съвети и отчитат социално-икономическия аспект при този риболов. По отношение на риболовните възможностите за улов на калкан в Черно море, Република България благодари на Европейската комисия за ефективното сътрудничество и партньорство в рамките на Годишната среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море, на която бяха постигнати заложените цели за Черно море.
В областта на земеделието Съветът ще обсъди ситуацията на селскостопанските пазари, по-специално вследствие на руската инвазия в Украйна. На пазара на яйца в страната ни продължават да се наблюдават смущения в резултат на рязко увеличение на вноса от Украйна. Сериозно увеличение се наблюдава и на вноса на украински пчелен мед в България. което затруднява реализацията на местната продукция. Значителните количества украински мед, влизащи на европейския пазар на много ниски цени, оказват натиск върху цените на българския мед. Предприетите до момента защитни мерки относно вноса на пчелен мед от Украйна на ниво ЕС не постигат очаквания възпиращ ефект. Затова България ще представи документ в точка .,Други въпроси“. с който отправя искане към Европейската комисия за налагане на защитни мерки съгласно чл. 4, параграф 1 от Регламента за автономните търговски мерки за Украйна (АТМ Регламента).
С друго решение правителството одобри резултатите от участието на Република България в заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 21 и 22 октомври 2024 г. в гр. Люксембург, Велико херцогство Люксембург.
По време на Съвета беше обсъден проект на Заключения относно Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода след 2027 г. След двудневни дебати бяха одобрени Заключения на Председателството, подкрепени от 26 държави членки. По настояване на страната ни беше включен параграф с приоритетните за България въпроси относно необходимостта от осигуряването на достатъчен бюджет за ОСП и постигането на външна конвергенция на директните плащания, което ще създаде равнопоставеност на земеделските стопани в ЕС.
Към Заключенията бе добавена и съвместна декларация на Република България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словашката република , която допълнително подчертава искането за пълна външна конвергенция, която стартира с реформата на ОСП през 2013 г., но все още не е финализирана.
Министрите обмениха мнения относно предизвикателствата, пред които е изправена веригата за доставки на храни в Европейския съюз. Тя обхваща селското стопанство, преработката на храни и напитки, търговията на едро, дребно и кетъринг и осигурява работа на 29 милиона души, което е 14% от работната сила в ЕС, като генерира 800 милиарда евро добавена стойност.
По време на заседанието беше обсъдена и представената от Европейската комисия информация относно свързаните с търговията въпроси на селското стопанство.
Република България и Словашката република, подкрепиха искане на делегацията на Румъния към Комисията, свързано с необходимостта от удължаване прилагането на Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в селскостопанския сектор поне до 30 юни 2025 г. и увеличаване на индивидуалния лимит на селскостопанско предприятие до 560 000 евро/бенефициер.