Напрежението сред жителите на Вълчедръм се засилва, след като местният общински съвет отказа да приеме решение за провеждане на референдум, с който да се спре изграждането на ветропарк в района на Златията.
Народният представител Петър Петров заяви пред протестиращите, че въпросът ще бъде внесен за разглеждане в парламента. Към протестиращите се присъедини и министърът на околната среда и водите Петър Димитров, който разговаря с тях.
И днес десетки земеделски производители се събраха пред сградата на общината, настоявайки за провеждането на референдум и подчертавайки, че няма да се откажат, докато не бъде спрян проектът за ветропарк. “Продължаваме и няма да спрем, докато това не се спре – да бъде унищожена Златията, най-хубавата земя в България”, заяви Юлия Стамова, една от местните жители. Илиан Лашков добави, че протестиращите ще продължат да се борят и призова за подкрепа, като подчерта, че според него настоящата местна власт използва общината за лична изгода.
Недоволството на хората ескалира, след като на вчерашното заседание на общинския съвет отново не бе взето решение за провеждане на референдум. Лашков обвини част от съветниците, че са зависими и пренебрегват желанията на местната общност. “Те са осем човека в тая група съветници, които са зависими по един или друг начин, обясняват, че ние нямаме думата и никой няма да чуе какво искаме”, заяви той.
В отговор на продължаващото недоволство, депутатът Петър Петров обяви, че ще внесе въпроса в парламента и ще инициира проверка на инвестиционното намерение за изграждане на ветропарка. Той ще настоява за преглед на процедурите и по-специално дали е спазено изискването за обществени консултации. “Ако попитате 100 души от Вълчедръм, 102 ще ви кажат, че са против това нещо”, отбеляза Петров.
Министърът на околната среда Петър Димитров подчерта, че проектът за ветропарк в Златията преминава през задължителните процедури по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и оценка за съвместимост със защитените зони.
Той увери, че процесът е открит и не може да бъде финализиран без обществените обсъждания, предвидени в екологичното законодателство. Отговорността за двете оценки лежи върху Регионалната инспекция по околна среда и води в Монтана, която ще следи за спазването на законовите процедури.