Главният инженер на ВиК – Монтана, Людмил Минев, увери, че към момента няма опасност от въвеждане на воден режим в населените места на областите Монтана и Враца.
Водоемът „Среченска бара“, който снабдява региона, в момента разполага с 10,7 милиона кубични метра вода, което представлява 68,99% от максималния му обем от 15,5 милиона кубика. Тези данни са в контекста на тревогите сред местните жители, които се засилиха след интервю на бивш министър на околната среда. Според специалистите от ВиК – Монтана, коментарите не се базират на факти и не предвиждат ограничения в подаването на вода.
С наближаването на зимния сезон се очаква снеговалежите в Стара планина да допринесат за подобрение на притока в язовир „Среченска бара“. Въпреки дългата суша, надеждите са свързани с прогнозите за повече валежи, отбелязва инж. Минев. Наблюденията на водоема се извършват денонощно, но въпреки неотдавнашните дъждове, притокът все още е по-нисък от разхода. В момента във водоема постъпват 0,193 куб. м вода в секунда (около 4 – 5 000 кубика на денонощие), докато потреблението е 0,602 кубика в секунда (55 – 60 000 кубика на денонощие). За месец водоснабдяването на Монтана, Враца, Вършец, Берковица и над двайсет други населени места изразходва над 1,2 милиона кубика вода.
Ако нивото на водата в „Среченска бара“ спадне под 8 милиона кубика, специалистите предупреждават, че трябва да се предприемат мерки с оглед на следващите шест месеца. Подобни ситуации вече са се случвали в миналото – през януари 2013 г. нивото на водоема достигна 5,6 милиона кубика, което наложи въвеждането на воден режим в Монтана. Още по-сериозна бе ситуацията през 2012 г., когато в язовира имаше едва 3,9 милиона кубика вода, а през 2000 г. беше наложен строг режим, при който водата се подаваше само по осем часа дневно.
В момента няколко села в област Монтана са с частично ограничено водоснабдяване. Те са предимно в планинските райони и зависят от речни водохващания. Селата Главановци и Железна са сред засегнатите. Освен това три населени места – Кобиляк, Громшин и Бели брод в община Бойчиновци, са на постоянен воден режим заради завишено съдържание на арсен във водата. Там, от години, водата се доставя ежедневно с водоноски.
Заради продължителната суша, нивото на язовир „Огоста“ също е намаляло значително. Според данни на Министерството на околната среда и водите, в момента водоемът съдържа едва 174 милиона кубика вода при максимален обем от 506 милиона кубика, което е под 35% от пълния му капацитет. Най-ниското ниво на водата в „Огоста“ беше измерено през януари 2020 г., когато тя спадна до 155 милиона кубика.