България получи поредна тежка “присъда” за безобразията във ВиК сектора. Европейската комисия обяви, че страната ни нарушава еврозаконодателството за градските канализации в ущърб на населението. И понеже София не се трогва от жълтите картони досега, Брюксел предава казуса в ръцете на Съда на ЕС.
Еврокомисията посочва в мотивите си, че има директива, която задължава всички държави от ЕС да имат необходимата инфраструктура за събиране и пречистване на отпадъчните води в градовете. През юли 2017 г. и през май 2020 Брюксел отправи официални критики към България – в рамките на две наказателни процедури – че продължава да не изпълнява евродирективата. Потресаващото е, че изискванията трябваше да са покрити до 31 декември… 2010 г., тоест преди 14 години!!!
ЕК посочва, че и в момента 10 големи агломерации с над 10 000 жители нямат изградена канализация, в 20 големи агломерации градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи, не се пречистват по подходящ начин, а в 30 големи градове България не осигурява надеждно пречистване преди изпускането на отпадни води в чувствителни зони.
По данни на НСИ до 2022 г. в страната са били изградени едва 179 пречиствателни станции – при поставена цел 430.
Картината изглежда още по-нелепа и трагична, защото страната ни имаше достъп до огромни средства по линия на еврофондовете за сближаване и успя да изхарчи милиарди, но все така не успява да покрие изикванията за държава – членка на ЕС.
Разглеждането на българския случай в Съда на ЕС ще отнеме доста време. Ако властите не се разтревожат и не вземат необходимите енергични мерки, има риск европейските магистрати да ни наложат огромни глоби. Санкциите ще се изчисляват и натрупват за всеки ден, в който големите градове изливат безпрепятствено нечистотиите си в канализацията.
България е изразходвала огромни средства за строителството на пречиствателни станции, които или не са довършени, или не са въведени в експлоатация, съобщи сайтът RNews.bg, който публикува данни за състоянието на изградените три пречиствателни станции за отпадни битови води в района на Средногорието.
Само по една от оперативните европрограми – “Околна среда 2007 – 2013 г.”, бяха предвидени над 2.3 млрд. лева за изграждане на пречиствателни станции и обновяване на ВиК мрежата. Вместо да започнат от големите градове, които са и големи замърсители, управляващите насочиха средствата главно към по-малки “агломерации”, а цените на строителството бяха раздувани. Заради констатирани нередности Европейската комисия дори спря парите по ОПОС и после оряза еврофинансирането.