Най-много европейски проекти се изпълняват в областта на иновациите и конкурентоспособността. Това заяви Александрина Здравкова, управител на Областен информационен център (ОИЦ) – Монтана, по време на участието си в организираната от Българската телеграфна агенция (медиите) местна конференция по проект „Европа в България: Общо бъдеще“.
Пред участниците във форума Александрина Здравкова изнесе информация за областта, според която за предходния програмен период 2014 – 2020 г. се изпълняват общо 934 проекта от 688 бенефициенти. От тях 575 са успешно приключили, а само четири проекта са временно спрени, но има шансове да бъдат приключени до края на програмния период, уточни тя.
Договори по отделните програми:
- „Добро управление – 11;
- „Иновации и конкурентоспособност“ – 496;
- „Морско дело и рибарство“ – 22;
- „Наука и образование за интелигентен растеж“ – 13;
- „Околна среда“ – 8;
- „Програма за развитие на селските райони“ – 245;
- „Развитие на човешките ресурси“ – 113;
- „Региони в растеж“ – 24;
- „Транспорт и транспортна инфраструктура“ – 2;
По данни от Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020 г.), общата стойност на възлиза на 349 861 156 лв. От тях безвъзмездна финансова помощ са 269 709 725 лв., собствено финансиране 80 151 431 лв., а реално изплатените суми са 233 858 428 лв. (87%).
Съотношението е 77% безвъзмездна помощ и 23% собствено финансиране, стана известно от думите на Александрина Здравкова.
Тя изброи и няколко успешни и интересни проекти, реализирани в област Монтана и свързани с: „Проектиране и изграждане на компостиращи инсталации за реално събрани зелени или биоразградими отпадъци“ по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“; „Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014 – 2020 – Лом“ по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“; „Енергийна ефективност в периферните райони“ по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“; „Мерки за изпълняване на природозащитно състояние на птици“ по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“; „Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия“ по ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020“ и други.
Във връзка с новия програмен период 2021 – 2027 г. експертът припомни, че голямата част от оперативните програми вече са одобрени в края на миналата година.
„Последната одобрена програма е за научни изследвания. Тя беше одобрена съвсем на скоро през март. Тя е нова за този програмен период, а преди бе част от „Наука и образование“. Сега е самостоятелна като процедура“, уточни Александрина Здравкова.
Тя изброи и седем програми, по които вече кандидат-бенефициентите разполагат с информация за това какъв тип процедури ще отворят през тази година. Това са „Транспорт и транспортна свързаност“; „Региони в растеж“; Конкурентоспособност и иновации в предприятията“; „Техническа помощ“; „Околна среда“; „Храни и материално подпомагане“; „Развитие на човешките ресурси“.
Предизвикателствата са много, но инвестициите са много области – енергийна ефективност, туризъм, инфраструктура, социални политики и много други, посочи експертът.
Проектът се изпълнява от медиите с подкрепата на Европейската комисия. Основната му цел е да предоставя информация на широката общественост за политиката на сближаване, за ролята на различните заинтересовани страни при изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз (ЕС), за резултатите на местно ниво и възможностите през програмен период 2021-2027 г.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на медиите „Европа в България: Общо бъдеще“.