Община Лом обяви национален литературен конкурс за кратък разказ с международно участие „Георги Божинов 2026“, посветен на 101-вата годишнина от рождението на писателя Георги Божинов.
Божинов е автор на исторически книги, документални разкази и пътеписи. В последните години неговият роман „Калуня-каля“, посветен на Априлското въстание, се утвърждава като едно от най-четените и значими произведения в съвременната българска литература.
В конкурса могат да участват всички пълнолетни автори, които пишат на български език, независимо дали живеят в България или в чужбина. Разказите трябва да бъдат с обем до пет машинописни страници (по 1800 знака всяка) и да бъдат изпратени до 15 август на електронната поща на общината или на адрес в град Лом.
Отличените творби ще бъдат наградени на официална церемония на 17 септември – в рамките на празника на града „Вяра, Надежда, Любов“.
Георги Божинов е роден през 1924 година в село Крива бара. Завършва класическата гимназия в Лом, а по-късно следва философия и руска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. В професионалния си път работи като учител и журналист.
През 70-те години творчеството му среща сериозни пречки, след като публикува текстове, съдържащи свидетелства за съветските лагери ГУЛАГ. Това води до репресии – уволнение, изключване от професионални организации и наблюдение от страна на Държавна сигурност. В този период той създава романа „Калуня-каля“, който излиза през 1988 г., но остава почти незабелязан.
След години на забрава писателят е преоткрит от Деян Енев, който съдейства за новото издание на романа през 2014 г. Така творчеството на Божинов достига до широка аудитория и получава заслужено признание.
На 24 май 2004 г. Георги Божинов е удостоен с отличието „Златен век“ на Министерството на културата, а ден по-късно умира на 80-годишна възраст.











