От 25 години в област Монтана работят два оператора за водоснабдяване и канализация (ВиК) – ВиК-Монтана и ВиК-Берковица. С годините разликата в цената на водата при тях става все по-голяма и вече е в пъти, а не в проценти. Макар двата града да са на 25 километра един от друг, а някои от селата в двете общини – на три-четири километра, то цената на водата е огромна. Управителите на двата оператора обясниха за медиите на какво се дължи това.
Към момента крайната цена на кубик вода, която плащат битовите потребители в Монтана и още девет общини на региона – Лом, Вършец, Вълчедръм, Бойчиновци, Брусарци, Якимово, Медковец, Георги Дамяново и Чипровци е 4,14 лева с ДДС, канал и пречистване. Цената на ВиК-Берковица е 1,26 лева за кубик вода с канал и тя важи само за хората, които живеят в община Берковица.
ВиК-Берковица се отделя от ВиК-Монтана през 1998 година в знак на несъгласие с високата цена на водата, налагана от ВиК-Монтана за цялата област Монтана. Оттогава разликата на двата оператора постепенно расте и сега вече е над три пъти.
Управителят на ВиК-Берковица Радослав Младенов съобщи за медиите, че в почти цялата община Берковица водата стига да потребителите по гравитачен начин и разходите за доставката са малки. Това позволява дружеството да поддържа по-ниска цена на водата и да не се създава социално напрежение сред хората. Общината в Берковица е успяла да смени по различни проекти около 80 процента от водопроводните тръби в град Берковица и по-големите села на общината. Довеждащите водопроводи обаче са стари и често по тях се губи 60-70 процента от подаваната вода. Когато се стигне до кри критична ситуация и недостиг на пари, то община Берковица помага със средства на общинското ВиК в града. Радослав Младенов твърди, че ВиК-Берковица не бива да се закрива, защото ако пак премине към ВиК-Монтана, то това ще значи цената да стане, каквато е в Монтана и останалите селища от региона и ще има огромно недоволство на хората в Берковица и общината. Подобни опити през годините е имало и са следвали протести на хората от Берковица и блокиране на шосето София – Берковица – Монтана през прохода Петрохан. Община Берковица чрез своя общински съвет и кметовете през годините многократно е изказвала позиция, че общинското ВиК-дружество трябва да остане.
Управителят на ВиК-Монтана Валери Иванов съобщи за медиите, че заради липсата на консолидация на ВиК-сектора и на един ВиК-оператор, то ВиК-Монтана няма възможност да ползва европейски средства за подмяна на водопроводната мрежа в региона. На много места тръбите са стари, загубите на вода са големи, а и често се стига до аварии, които струват много сили и средства на ВиК-Монтана. Особено тежко е положението в община Лом, където довеждащият водопровод до града често аварира и въпреки усилията на екипите на водното дружество, се случва безводието да продължава не само с часове, а и с дни. Преди няколко години в Лом нямаше вода пет денонощия и тогава на хората се доставяше вода с водоноски.
В защитения от ВиК-Монтана пред Комисията за енергийно и водно регулиране бизнес-план се предвижда в началото на следващата година цената на водата в Монтана и останалите девет общини, обслужвани от дружеството, отново да се покачи. Някои експерти в областта на водоподаването и канализацията твърдят, че цената на водата в Монтана и региона постоянно ще расте заради увеличаващите се загуби на вода от старите тръби. Те настояват ВиК-Берковица да премине към ВиК-Монтана, за да има консолидация и да се ползват средства от фондовете на Европейския съюз за подмяна на тръби, каквото е изискването на ЕС за отпускането им. Други са на мнение, че там, където има възможност да се доставя по-евтина вода на потребителите, това трябва да се прави, защото по този начин местната и държавната власт ще докажат, че работят в полза на хората.