Слабата реколта от слънчоглед тази година, съчетана с трудности при вноса и износа, може отново да доведе до дефицит на суровина и последващ ръст в цената на олиото.
Според последните данни на Министерството на земеделието, към 5 септември 2024 г. се отчита по-висока продукция от слънчоглед (с 27,8%) в сравнение с аналогичния период на 2023 г. Въпреки това, добивът е намалял с 17,7% при почти 55% реколтирани площи.
Средният добив е значително по-нисък – само 149 кг/дка, в сравнение с 181 кг/дка от предходната година. Основната причина за лошите резултати е сухото лято, което за втора поредна година представлява сериозно предизвикателство за земеделските производители.
Поради дефицита, изкупните цени на слънчогледа бележат слаб ръст. Според данните на МЗХ, средната изкупна цена на слънчогледа към 4 септември 2024 г. е 822 лв./тон без ДДС, в сравнение с 769 лв./тон без ДДС година по-рано.
Яни Янев, председател на сдружението, коментира пред Bulgaria ON AIR, че реализацията на българския слънчоглед е пряко зависима от цените на олиото на външните пазари.
„Нямаме количества, а в същото време много трудно внасяме суровина. Русия има въведена експортна такса, която ограничава износа на слънчоглед, а Украйна има лицензионен режим, който затруднява износа. Единствените възможности са да се закупят количества от Румъния и Унгария“, добави Янев.
Той отбеляза, че се наблюдава практика за ударен износ на слънчоглед, докато се оплакваме от липсата на родна продукция. Въпреки трудностите с вноса, българският слънчоглед се експортира в 11 държави, основно в Унгария, Гърция и САЩ.