Авторът на книгата разказва за събитията в Чипровци и околностите му от 10 юли до 7 август 1913 година. По това време бушува Междусъюзническата война, България е нападната от няколко страни от съседните държави, всички български войски са по фронтовете и тогавашното Чипровци остава без защита. Държавата обаче осигурява пушки на доброволци и местните хора организират самозащита на селото. Авторът описва подробно как в Чипровци разбират за избухването на Междусъюзническата война, как местните хора извършват разузнаване на района, поставяне на предни постове и патрули, как в бой отблъскват нападение на сръбски войници и след това водят престрелки с шайки плячкаджии, описано е идване на румънски подофицер в Чипровци и как в селото разбират за края на войната и как се възстановява мирновременния ред.
Книгата „Самозащитата на село Чипровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов” е издадена за пръв път през 1915 година от печатница „Трудолюбие“ в Берковица, като летописецът на Чипровци Ставри Попов сам е финансирал издаването. В новото издание на книгата вече има подробен предговор, авторовият текст е с нормализиран правопис, добавени са и три приложения.
Директорът на музея в Монтана поясни, че книгата на Ставри Попов е единственият исторически източник за събитията в Чипровци от онова време. Тя уточни, че в архивите на кметството в селото, което по-късно прераства в община, а Чипровци става град, няма нищо запазено за случилото се през лятото на 1913 година.