През 2025 г. общините в България ще получат субсидии и трансфери от централния бюджет на обща стойност 8,93 милиарда лева, обяви кметът на Монтана Златко Живков.
Това представлява ръст от 13% спрямо настоящата година и е резултат от договорености между Националното сдружение на общините (НСОРБ) и Министерството на финансите по проекта за Закон за държавния бюджет.
Въпреки увеличението, редица финансови параметри остават непроменени или слабо коригирани. Обща изравнителна субсидия за общините достига 460 милиона лева, което е с 12% повече в сравнение с 2024 г. За трансфера за компенсиране на минималната работна заплата обаче са предвидени 60 милиона лева – сума, която не се е променяла от предходната година. Кметовете настояват за допълнителни 10 милиона лева, за да се посрещне увеличението на минималната работна заплата на 1 077 лева от началото на 2025 г.
Финансирането за зимно поддържане на пътищата също е минимално увеличено – едва с 1,6%, достигайки 49 милиона лева. Целевата субсидия за капиталови разходи възлиза на 454 милиона лева, което е ръст от 6,5% спрямо предходната година.
За Националната програма за общински проекти през 2025 г. са заделени 1,015 милиарда лева. Тези средства се използват за проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция на инфраструктурни обекти. Програмата, която е с тригодишен срок, има общ индикативен бюджет от 7 милиарда лева за всички 265 общини в страната.
Кметът на Монтана подчерта, че средствата са недостатъчни за изпълнението на общинските проекти, голяма част от които вече са в напреднала фаза. Община Монтана разполага с осем проекта на стойност 57 милиона лева, сред които реконструкции на междуселски пътища като Славотин – Клисурица – Е79, Белотинци – Одоровци и Монтана – Николово – Долно Белотинци. В допълнение, общината предвижда реконструкция на централния булевард „Трети март“, обновяване на улици в три квартала, както и подмяна на подземни комуникации и магистрален водопровод.
Златко Живков заяви, че е от ключово значение да се запази възможността общините да допълват проектите си до годишния лимит за инвестиции, който за Монтана е 50 милиона лева.
Според него програмата за финансиране на инфраструктурни обекти остава една от най-важните за местните власти, но наличните средства трябва да бъдат увеличени, за да отговорят на реалните нужди на общините.